denstuk is bekroond door een driehoekig fronton met car touche en het jaartal 1671, waarboven een schoorsteen met een zwaantje als windwijzer verrijst, bevat in den rondboog hoven de deur beeldhouwwerk van gewichten, boeken, zandlooper, mand, hamer, riemen enz., terwijl de gebeeld houwde guirlandes onder de zijramen van het poortgebouw boeken bevatten (afb. 18). Een ruime vestibule geeft toegang tot het inwendige van het hofje, dat twaalf huisjes voor echtparen telt, gebouwd rondom een grasveld, met een steenen matje voor ieder huisje; het pleintje is versierd met een eenvoudige, doch mooie dubbele pomp van hardsteen, bekroond met een zand- steenen bloem en voorzien van het jaartal 1730 (afb.17). Van geheel anderen opzet is het Hofje Meermansburg aan de Oude Vest, dat in verband met zijn royalen bouw wel hof genoemd mag worden; men zou zelfs geneigd zijn de bewoners van dit hofje als „hovelingen" te betitelen. Op de plaats, waar thans dit fraaie bouwwerk verrijst, stond eertijds het in 1474 gebouwde klooster Nazareth van de Graauwe Zusters. Na de opheffing van dit klooster met de Hervorming werden er op het terrein vele kleine huisjes gebouwd en omdat die woningen zeer dicht op elkaar ston den en er vele lieden woonden, werd dit stadsgedeelte ook wel het Mierennest genoemd. Het schijnt een vrij rommelig en verwaarloosd complex te zijn geweest en de vroedschap van Leiden trad dan ook gaarne in het voorstel, haar in 1680 gedaan, om dit terrein te verkoopen ten behoeve van de stichting van een „hofken tot bewooninge van arme luy- den". Koopers waren Maarten Meerman, bewindhebber van de Oost-Indische Compagnie ter Kamer van Delft, en zijn vrouw Helena Verburch, die een lap grond, ter lengte van ruim 190 voet en ter breedte van 132 voet, van voren grenzende aan de Oude Vest en van achteren uitkomende met een vrijen uitgang „naer de Stinckgraft", van de stad in eigendom kregen. Met den bouw van dit hofje werd dadelijk een aanvang gemaakt en in tegenstelling met de meeste stichtingen, die hun ontstaan danken aan de uitvoering van een of andere 58

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 68