ontsnapt, waardoor er het eenige altaar te vinden is, dat boven den Moerdijk in ongeschonden staat is overgebleven (afb. 15). Het is nog niet uitgemaakt, hoe de kapel na het einde van den oorlog zal worden ingericht, maar in ieder geval komt er weer het goed geschilderde altaarstuk te hangen, voor stellende de aanbidding der koningen, van een niet beken den meester. Aan de voorzijde van het altaar zijn drie boog- nissen; in de middelste is een gedenksteen aangebracht, betrekking hebbende op de stichting van het hofje en de wijding der kapel op 19 Februari 1509 ter eere van de Heilige Anna. Eenig koperen vaatwerk en eenige schilde rijen, waaronder een (post mortem) conterfeitsel van den stichter, zijn er voorts nog te bezichtigen alsmede graf borden van leden van het geslacht De Bye; Nicolaas de Bye, gecommitteerde in de Admiraliteit van Amsterdam, was omstreeks 1760 regent. Het verblijf van den eertijds aan de kapel verbonden geestelijke, waarin nog een eiken houten bedstede aanwezig is, is met smaak tot regenten kamer ingericht. De achter-uitgang van het Anna hofje komt uit op de Middelste Gracht; den laatsten tijd is deze uitgang veel ge bruikt, omdat het bouwbureau tijdens de restauratie ge vestigd was in het er schuin tegenover gelegen Schachten hofje, dat, zooals van een liefdadige instelling niet anders dan vanzelfsprekend is, de helpende hand bood, toen de „collega" in nood verkeerde. Het Schachtenhofje is van veel jongeren datum. Zijn stichter, Anthonis Jacobus van der Schacht, was winkelier en „nastelingmaecker", hetgeen beteekent koorden werkerhij woonde aan den Nieuwen Rijn en hij stelde in zijn testament, dat hij op 24 Septem ber van het jaar 1664 ten overstaan van notaris Traudenius liet opmaken, vier executeurs aan, die terstond na zijn be grafenis zijn boedel en zijn eigendommen moesten verkoo- pen ten profijte van een door hen te bouwen hofje. De executeurs hebben gemeend ter herinnering aan den lief- dadigen winkelier diens beroep tot uitdrukking te moeten brengen in den gevel. Het poortgebouw, waarvan het mid- 57

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 67