HOOFDSTUK III HOFJES IN ZU IDH O LLAN D Ieder, die in Leiden hofjes gaat bezoeken, richt zijn schre den in de eerste plaats naar het Anna Hofje aan de Hooi gracht, dat ook buiten de stad, ja zelfs buiten onze lands grenzen, een zekere vermaardheid bezit. Behalve door een ingang aan de Hooigracht is het hofje ook te bereiken van de zijde van de Middelste Gracht. Algemeen wordt aan genomen, dat het in 1507 gebouwd is, maar als men het opschrift boven den ingang aan de Hooigracht mag geloo- ven, zou het al in 1492 zijn tot stand gekomen. De wonin gen van dit hofje zijn aan weerszijden van een pleintje gebouwd; in het midden staat een hardsteenen pomp met de wapens van P. C. van Leyden, eertijds secretaris van het Hoogheemraadschap van Rijnland, en van Y. van Dam, die regenten waren in de eerste helft der 18de eeuw. Het hofje heeft zoojuist een grondige restauratie achter den rug. Door het bouwen van het nieuwe St. Elisabeths gasthuis, naast het hofje aan de Hooigracht gelegen, waren verzakkingen aan den dag getreden en toen een onderzoek werd ingesteld, bleek het, dat de toestand der oude huisjes van dien aard was, dat een algeheele herstelling geboden was. Deze is geschied onder leiding van Ir. Van Oerle te Leiden en de thans voltooide restauratie, die het moet worden toegegeven het karakter van een vernieuwing draagt, is niet alleen architectonisch te verdedigen, maar zij is tevens uit hygiënisch oogpunt een aanmerkelijke ver betering. Want niemand zal ontkennen, dat onze oude hof jes veelal niet meer voldoen aan de tegenwoordige begrip pen van geriefelijkheid en hygiëne. Een bijzondere aantrekkelijkheid van dit hofje is het ka pelletje; het is niet, zooals bij zoovele hofjes, die zich in het bezit van zulk een miniatuur bedehuis kunnen verheu gen, ingebouwd, doch staat geheel vrij. Het zeldzame van dit kerkje is, dat het aan de aandacht der beeldstormers is 56

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 66