in de hoog opgetrokken middenpartij de houten portiek tot stand kwam, waarboven een steenen nis met een kolos saal beeld, voorstellende een wildeman. Onder dit beeld herinnert een inschrift in een gedenksteen aan de eerste steenlegging. De verschillende heelden schijnen door een Alkmaarschen beeldhouwer uit Bentheimer steen gebeiteld te zijn (afb. 13). De woningen zijn rondom een bleekveld gebouwd; langs een straatje staat een rij lindeboomen. Een pomp verheft zich in het midden, welke eertijds een vaas met wildeman nen torste. In de regentenkamer in het hoofdgebouw, dat inwendig veel van zijn fraais verloor, is het geschilderd portret van den stichter door J. Voorhout als schoorsteen stuk aangebracht. Een fraai voorbeeld van de zoo typische galerij, die bij sommige West-Friesche hofjes wordt aangetroffen, is te vinden in het St. Pietershof te Hoorn. Deze van 1617 da- teerende stichting, eigenlijk een proveniershuis, bestaat voor het grootste gedeelte uit een tehuis voor ouden van dagen, maar rond de binnenplaats worden nog meerdere huisjes aangetroffen, die een hofje vormen. Tegen den gevel dier huisjes zijn, aan de zijde van de zoo charmante binnenplaats, galerijen gebouwd, van welke vooral die aan de rechterzijde met zijn gebogen houten zoldering een zeer bijzonder karakter heeft. Het Pietershof, dat gebouwd is op de plaats van een voormalig Kruisbroederconvent, ademt een geest van rust en de binnenplaats vertoont aller aardigste hoekjes, niet het minst door de onsymmetrische wijze, waarop de huisjes zijn gebouwd, waarboven een oud klokkentorentje zijn spits uitsteekt. Dicht in de buurt, op het Munnickeveld, een der schilder achtigste plekjes van Hoorn, staat nog het Klaas Stapels Hofje, dat in tegenstelling met het St. Pietershof een echt hofje is. Het heeft het aanzien van een dubbel woonhuis met twee trapgevels uit het begin der 17de eeuw en het wekt den indruk in een bestaand woonhuis te zijn gevestigd. 54

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 64