53 en het kastje moet als een unicum worden beschouwd. Hoe het eertijds in het hofje is beland, is thans niet meer na te gaan. Aan de Oude Gracht staat het fraaie Wildemanshofje, dat den naam van zijn stichter, Gerrit Florisz. Wildeman, in de herinnering houdt. Deze Wildeman werd in 1627 ge boren; zijn vader was een rijk groothandelaar en scheeps- reeder. Hij zelf werd ook reeder. Groot leed was zijn deel doordat zijn vrouw en zijn beide kinderen hem door den dood ontvielen. En zooals het in zulke gevallen zoo vaak gebeurt, besloot hij, nu hij geen directe nakomelingschap meer had, de inkomsten van zijn goederen te vermaken voor een liefdadig doel. In zijn testament, opgemaakt 14 Sep tember 1700, bepaalde hij, dat uit zijn revenuën een pro venhuis of hofje moest worden gebouwd, bevattende 16, 20 of 24 woningen, die zouden dienen „tot soulaas ende onderstand van bejaarde weduwen en bejaarde doghteren, eerlijke ende vredelievende persoonen, die door ouderdom of sedigheyd den huwelijken staat hebben geabandonneert en alle conversatiën met mannen afgesneden". In 1702 overleed Wildeman, maar met den bouw werd door de executeurs van zijn boedel niet dadelijk een aan vang gemaakt. Wel was in hetzelfde jaar reeds begonnen met den a'ankoop van eenige huizen aan de Oude Gracht, maar de afronding van het benoodigde terrein vorderde nogal wat tijd en intusschen slonk het beschikbare kapi taal, doordat de scheepvaart- en visscherij-aandeelen, waarin het was belegd, door allerlei omstandigheden in waarde daalden, en ook, omdat de landpachten door vee pest als anderszins verminderden. Na den vrede van Utrecht in 1713 braken voorspoediger tijden aan en de reeds 82-jarige executeur Bartholomeus van Baseroy legde dan ook in dat jaar den eersten steen van het hofje, dat uit 24 woningen zou bestaan, waarmede het de grootste stichting van dien aard in Alkmaar zou worden. Aan de grachtzijde werden ter weerszijden van den ingang twee vrouwenbeelden aangebracht, voorstellen de de Behoefte en de Ouderdom, terwijl in het jaar daarna

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 63