gebouw zetten met het front aan het Ritsevoort en den rechterzij gevel aan de Lindengracht. In den hoofdgevel lieten zij, gelijk in het testament bepaald was, het wapen van de stichteres aanbrengen, dat door een vrouwenfiguur gedragen wordt; daaronder is een gedenksteen met den naam en het stichtingsjaar in den muur gemetseld. Het hofje bestaat tegenwoordig niet uit zes maar uit acht woningen, welke gelegen zijn aan een gedeeltelijk open galerij met houten zuilen en een tonzoldering; enkele huis jes zijn onmiddellijk aan den tuin gelegen (afb. 12). Van de galerij uit geeft een deur met onderdeur toegang tot een ruime bijkeuken en deze weer tot de woningen. Aan de straatzijde heeft de gevel aan de Lindengracht nog den ouden vorm. Het is jammer, dat het kleine tuintje van het hofje geheel is ingebouwd; een fabrieksgebouw aan de Westzijde ontsiert den hof in niet geringe mate. Het Provenhuis van Paling en van Foreest aan de Geest, oorspronkelijk buiten, later juist binnen de Geestpoort staande, dient tot onderdak van behoeftige vrouwen. Het is gesticht door Pieter Claesz. Paling, ridder van Jerusa- lem, lid van de vroedschap en meerdere malen burgemees ter van Alkmaar, die 21 Maart 1546 overleed. Zijn echt- genoote Josina van Foreest, die al eerder, in 1541, was gestorven, gaf aan het hofje zijn dubbelen naam. Het biedt architectonisch weinig belangrijks; boven den ingang prijkt een steen uit de 18de eeuw met de alliantiewapens der stichters. Eertijds bevatte het hofje een aantal fraaie schilderijen, welke naar het Stedelijk Museum zijn overgebracht. Ver meld moeten worden twee portretten van den stichter en zijn vrouw door Maarten van Heemskerk. Betwijfeld wordt echter, of dit wel origineelen zijn. Behalve nog andere schilderijen behooren 12 geschilderde borden, de maan den van het jaar voorstellende, tot den inventaris van het hofje. En tenslotte wordt in het Rijksmuseum te Amster dam bewaard een laat-gothisch eiken dressoir, dat stijl- critisch uit het einde der 15de eeuw moet worden geda teerd. Aan dergelijke meubelstukken is ons land niet rijk 52

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 62