gastvrije poorten sluiten. Gelukkig kon het reeds in 1814 weer aan zijn oorspronkelijke bestemming gaan voldoen en het is tot op den huidigen dag een toevluchtsoord voor acht oude mannen gebleven. Het hofje bestaat uit drie vleugels rondom een binnen plaats gebouwd, waaromheen een thans met glas gesloten en met klinkers bevloerde galerij loopt, waarin de afzon derlijke vertrekken der bewoners uitkomen. De Zuidelijke gevel is aan de straatzijde grootendeels vernieuwd. Hij draagt op het midden een top met bergsteenen vleugelstuk ken, twee mansfiguren met wapenschilden, en een gevel steen met het jaartal 1656, het jaar, waarin Van Nordin- gen overleed. De regentenkamer bevat o.m. een fraai gesneden eiken houten schoorsteenboezem, waarin de vier eerste bewind voerders door den schilder Dirk Metius zijn afgebeeld. Voorts bezit de stichting nog oud meubilair en verschei dene andere portretten. Een voorstelling van de Heilige Familie door Gerard Honthorst (1632) is naar het Ste delijk Museum overgebracht. Het voorhuis prijkt met goed gebeeldhouwde beeldjes in twee nissen en met wapenschil den in de togen boven twee deuren. Het Splinterhofje, ook wel geheeten het Jutphaes' Hofje, werd gesticht uit de nalatenschap van Margaretha Splin ter, echtgenoote van jonker Floris van Jutphaes. Zij had op 19 November 1643 haar testament gemaakt, toen haar man, hoewel nog in leven, sedert eenigen tij d kindsch was geworden. Dit testament hield onder meer in, dat ter stond na haar overlijden een stuk land gekocht moest worden, „bequaem om daer op te timmeren een provenhuys tot ende voor zes armen ongetroude vrouwpersoonen" voorts was er in bepaald, dat Margaretha's geslachtswapen ter harer gedachtenis aan het te stichten hofje moest wor den aangebracht. Margaretha overleed in het jaar 1645 en werd 2 December in de Groote Kerk te Alkmaar begra ven. Nadat in 1647 nog wat grond aan het Ritsevoort was aangekocht, lieten de executeurs in hetzelfde jaar het oude woonhuis van Margaretha Splinter afbreken en een nieuw 51

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 61