gijnhof, minder bekend als het klooster van St. Anna of van St. Magdalena. Omstreeks 1572 werd dit klooster door de Staatschen in bezit genomen en Diederik van Sonoy, 's Prinsen luitenant voor het Noorderkwartier, nam er zijn intrek. In 1591 werd het Hof verkocht aan Willem Bardes, bur gemeester van Amsterdam, maar in dezen koop was een stuk niet begrepen en daarop is later het Provenhuis van Nordingen gebouwd. Dit is als volgt in zijn werk gegaan. Het niet in den koop begrepen gedeelte van het Hof van Sonoy werd aan een Roomsch-Katholieken pater verkocht. Maar aangezien deze geestelijken in de jaren, waarin de transactie plaats vond, geen vast goed mochten koopen, geschiedde zij op naam van zekeren Joan van Nordingen, een ingezetene van Alkmaar. Intusschen, onze pater was niet fortuinlijk met zijn aankoop, want in 1645 werd hij om allerlei redenen uit het huis gezet en de zoon van Joan van Nordingen, aan wien het huis in 1655 wettelijk was vererfd, bestemde het daarna bij testament tot een proven huis voor ten hoogste acht proveniers. In verband met dit getal staat de stichting ook wel bekend onder den naam: het Huis van Achten. Tot uitvoering van het testament van Van Nordingen jr., die in 1656 overleed, werd in dat jaar het tot hofje be stemde gedeelte van het voormalig Hof van Sonoy ver bouwd. Een aantal jaren woonden er de proveniers, maar in het rampjaar 1672 hadden de landerijen, waarvan het hofje de inkomsten trok en die bij Muiden en Naarden gelegen waren, door de inundatiën zwaar geleden, waar door de stichting, mede tengevolge van de noodzakelijke kosten van herstel der dijken, in ernstig geldgebrek ge raakte. Eenigen tijd sleepte zij haar bestaan nog moeizaam voort, maar in 1685 moesten de regenten tot den pijnlijken maatregel overgaan de stichting te sluiten. Het gebouw werd toen tijdelijk verhuurd aan een „Fransche maitresse", die er een school hield. In 1732 werd het hofje weer op bescheiden schaal heropend, maar in 1810 moest het, dit maal als gevolg van de tiërceering, ten tweeden male zijn 50

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 60