7 HOOFDSTUK I OVER HOFJES IN HET ALGEMEEN elerlei zijn de vormen, waarin in den loop der jaren zoowel in Nederland als elders de liefdadigheid beoefend is. Er zijn bewijzen, dat reeds in zeer vroegen tijd verschil lende stedelijke besturen gasthuizen hadden opgericht, waarbij dan niet uitsluitend gedacht moet worden aan de tegenwoordige beteekenis van ziekenhuis. Oorspronkelijk waren de werken van liefdadigheid dezer oude gasthuizen van tweeërlei aardmen verpleegde er arme behoeftige of zieke inwoners en vreemdelingen en bovendien werden er veelal aan arme inwoners maaltijden verschaft. Een derge lijk recht op een maaltijd in het huis heette een prebende of preuve, waarvan de kosten door het gasthuis gedekt wer den; ook particulieren konden door het doen van schen kingen het recht van vergeven van dergelijke preuves krij gen. Nog tot in onzen tijd wordt deze vorm van liefdadig heid hier en daar aangetroffen; aan het woord preuve of prove herinneren de nog in sommige steden bestaande „pro veniershuizen". Toen de zoo gevreesde ziekte der melaatschheid of lepra in de middeleeuwen in Europa rondwaarde, werden er aller- wege leprooshuizen opgericht, waarin de ongelukkige zie ken in afzondering bijeengebracht werden; bij de meeste steden van eenig belang in ons vaderland werden in de late middeleeuwen dergelijke leprooshuizen meestal op korten afstand buiten de stad aangetroffen. Ook deze instellingen waren, evenals de bovengenoemde gasthuizen en prove niershuizen, in het algemeen door de stedelijke bestu ren in het leven geroepen, en werden van stadswege ge regeerd. Particulieren waren behalve door het geven van proven ook nog op andere wijze in de gelegenheid hun geld voor vrome en liefdadige doeleinden te besteden. Wie geen bepaalde voorkeur voor een of andere reeds bestaande stichting had,

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 5