staat, is zeer schilderachtig; het is een waar rustoord voor haar, die hier de laatste levensjaren mogen slijten. Eertijds hing in het hofje het portret van den stichter, geschilderd door Frans Hals. Het stelde hem voor als een zwierige ruiter, in achtelooze houding zittend op een stoel met een rijzweep in de hand, den vilten hoed achter op het hoofd. Der Haarlemsche traditie getrouw (vide het Hofje van Beresteyn) is ook deze Frans Hals door regenten ver kocht, hetgeen geschiedde in den jare 1869! Het stuk be rust thans in het Koninklijk Museum te Brussel. Een copie was, in den tijd dat Craandijk zijn boekje over de Haar lemsche hofjes schreef, te bezichtigen ten huize van den toenmaligen regent van dit hofje. Noordhollands derde stad mag zich ook thans nog ver heugen in het bezit van een aantal hofjes, waarvan er ver scheidene onze bijzondere aandacht waard zijn. Alkmaar heeft in den loop der eeuwen niet minder dan 15 hofjes binnen zijn muren geteld; tegenwoordig is dat aantal wel iswaar verminderd, maar onder de overblijvende zijn er enkele, die ware juweeltjes mogen worden genoemd. De hofjes in deze stad staan veelal bekend onder den naam van „provenhuizen", instellingen dus - gelijk ik reeds eer der opmerkte waarvan de bewoners of bewoonsters ge regeld proven (preuven of provenden) ontvangen. Daar mede zijn bedoeld geregelde uitkeeringen in geld of in natura, verbonden aan de een of andere stichting, waarbij dan het vrij wonen ook als een zoodanige prove kan wor den beschouwd. Allereerst dan het Provenhuis van N ordingen, dat welis waar niet de oudste stichting ter stede is, maar dat daarom voorop gezet wordt, omdat het nauw verbonden is met het vroegere middelpunt van het gewestelijk bestuur, te weten met het Hof van Sonoy. Het complex gebouwen, dat tegen woordig nog onder den naam van het Hof van Sonoy be kend staat, is in 1482 tot stand gekomen; het hoofdge bouw herbergde aanvankelijk het zoogenaamde Witte Ba- 49 Nederlandsche Hofjes 4

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 59