eenigszins kunnen medegenieten van het leven buiten haar woningen. Hoewel er, als men het op den keper be schouwt, niet veel te beleven valt in het Klein Heiligland. Het tegenwoordige hofje bestaat uit een hoofdgebouw met twee vleugels; in den gevel van het hoofdgebouw is boven de deur een cartouche aangebracht, versierd met festoenen. Weer daarboven, door pilasters geflankeerd, is een mar meren steen aangebracht met het inschrift „Vrouwe en An- tonie Gasthuis, 1787". Het geheel maakt een verzorgden indruk; wie de regentenkamer wil bezoeken, waarin een schoorsteenstuk en een-geploychromeerd houten beeldje, voorstellende den Heiligen Antonius, vermeldenswaard zijn, moet zich begeven naar de Groote Houtstraat om door een weinig aanzienlijk gangetje den toegang tot het hofje te vinden; van het Heilig Land uit is het niet te bereiken. Buiten de stadskern ligt nog één hofje, dat ik niet zou willen overslaan. Het is het Hofje van Heythuyzen aan den Kleinen Houtweg. Dit hofje is een unicum; het ligt niet in een of ander nauw straatje of steeg verborgen in de binnenstad, maar ver van het gewoel te midden van het opgaand hout en grenzend aan den Haarlemmer Hout (afb. 11). Het ligt in twee gemeenten, nl. Haarlem en Heemstede. Op een steen boven de voordeur staat te lezen ,,'t Hofken van Wilhelm van Heythuyzen, 1651". De stichter was afkomstig uit het land van Weert in Lim burg; van hem is bekend, dat hij in 1636 eenige woonhui zen te Haarlem bezat en dat hij bovendien eigenaar was van het huis Middenhout met tuin en boomgaard in den Hout. In zijn testament had hij bepaald, dat, wanneer zijn zuster Catharina zonder wettige nakomelingschap zou ko men te overlijden, dit huis bestemd moest worden tot een hofje voor arme mannen en vrouwen. Van Heythuyzen overleed in 1650 en in 1651 kwam de stichting tot stand. Het hofje bestaat, zooals we het nu ken nen, uit een eenvoudigen bak- en bergsteenen voorbouw en elf, om een binnenplein gebouwde huisjes. Het inwen dige van dit hofje, op welks binnenplaats een zonnewijzer 48

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 56