47 van het onvervalschte soort, gelegen in een buurt, die in alle opzichten er toe medewerkt, om aan het geheel de zoo typische hofjes-sfeer te verleenen. Een derde hofje, dat nog uit de vijftiende eeuw stamt, is het tegenwoordige Vrouwe en St. Antonie Gasthuis aan het Klein Heiligland. Een echt gasthuis, waar een aantal vrouwen te samen in één lokaliteit wonen, is het niet, of liever gezegd, niet meer; het is thans een gewoon hofje met afzonderlijke woningen voor de bewoonsters. De geschiedenis van deze stichting is nogal opmerkelijk. In 1440 werd door een liefdadig stadgenoot een huis in de Klerkstraat, dat den naam kreeg van het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis, ten geschenke gegeven aan de kapel op Bakenes de kerk was er toen nog niet om er arme rei zende vrouwen in op te nemen, die daar twee dagen moch ten vertoeven. In hetzelfde jaar schonk een ander mild dadig poorter aan het Heilig Kruisgilde een kapel en een gasthuis met twee kamers, gelegen buiten de Schalkwijk- sche poort; dit geheel droeg den naam van St. Antonie Gasthuis. In 1581 vervielen heide stichtingen aan de stad en zij bleven afzonderlijk in stand tot het jaar 1726. Toen werd het St. Antonie Gasthuis opgeheven en de inkomsten benevens de nog aanwezige bewoonsters werden overge bracht naar het Vrouwe Gasthuis in de Klerkstraat. De toestand daar was echter niet bijster fraai, want niet min der dan negen vrouwen waren toen in één vertrek ge huisvest. Aan dezen tamelijk onhoudbaren toestand kwam een einde, toen in 1787 een geschikt gebouw vrij kwam aan het Klein Heiligland. Bedoeld is het oorspronkelijke Teylershofje, dat tot dien tijd was ondergebracht in een gewezen fabriek van zijden stoffen en in genoemd jaar werd verplaatst naar het reeds genoemde groote hofje van dien naam aan den Koudenhorn, waarover hiervóór is ge sproken. Het oude hofje lag verborgen achter eenige huizen aan het Klein Heiligland, die nu weggebroken werden en vervan gen werden door een muur, waarin een ronde getraliede opening is aangebracht, waardoor de dames-bewoonsters

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 55