Oorspronkelijk bood het hofje, blijkens het opschrift, plaats voor acht twee maal zes, dus twintig vrouwen; het versje boven de poort is echter ook zóó te lezen, dat de vrouwtjes acht maal zes twee maal zes of 60 jaren oud moeten zijn, om toegang te krijgen. De gebouwen, zooals wij die thans kennen, zijn niet meer die van 1395, maar dateeren van het begin der zeventiende eeuw. Reeds waren in 1610 op last van het stedelijk be stuur, de rieten daken door „hard dak" vervangen, maar er schijnt in de zeventiende eeuw nog aanmerkelijk meer aan vertimmerd te zijn. De hoofdingang, welke uitkomt in de Wijde Appelaarsteeg, wordt gevormd door een aardig rondbogig poortje met Ionische pilasters en gedekt door een segmentvormig fronton, waarin hetzelfde versje en het zelfde jaartal vermeld staan als bij den ingang aan de Bakenessergracht. Het hofje heeft een vriendelijk aanzien met zijn aardig tuintje en frissche witte huisjes in het rond; sommige zijn nog in het bezit van kruiskozijnen. Merkwaardig is een uitgebouwde koepel aan een der huisjes, welke de regen tenkamer blijkt te bevatten. Inwendig biedt dit vertrek weinig opmerkelijks; een schilderij, voorstellende den stichter en gedateerd 1513, is overgebracht naar het Frans Hals Museum; hetzelfde is het geval met een aantal wa pens in kleuren en met afbeeldingen van in het grijs gekleede oude vrouwen. Wel hangt er nog een lijst van regenten, aanvangende met Arent Simonsz., 1558, en ein digend met J. de Breuk, 1936. Ondanks een zorgvuldig onderhoud is de toestand der ge bouwen in den loop der jaren zoodanig geworden, dat een algeheele restauratie thans dringend noodig is, wil dit monument op den duur niet geheel te gronde gaan. Re genten hebben daarom besloten dit oudste aller Neder- landsche hofjes te doen herstellen en, zoodra de tijden daartoe gunstig zijn en de noodige gelden ter beschikking staan, zullen zij daartoe overgaan. Het is te hopen, dat deze plannen binnen niet te langen tijd voortgang zullen heb ben, want'hier hebben we nu eens te maken met een hofje 46

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 54