In den tegenwoordigen tijd, nu het aantal brouwerijen zoo sterk verminderd is, zal het wel niet mogelijk zijn steeds vrouwen te vinden, die aan de oorspronkelijke vereischten voor toelating voldoen. Het tegenwoordige hofje is niet meer dat van 1472, op welk jaar de stichting gesteld wordt. Het oorspronkelijke gebouw is in den grooten brand van 1576 te niet gegaan. Tien jaren later werd het weer opgebouwd in den vorm zooals we het nu kennen; eenige muurankers, vormende het jaartal 1586, herinneren aan deze gebeurtenis. Het ge heel maakt met zijn kleurige roode vensterluiken en zijn witgepleisterde muren een vroolijken indruk. Opmerkelijk is, dat in een der woningen nog een zestiende-eeuwsche eiken betimmering wordt aangetroffen, welke echter ge verfd is. Misschien zal deze verflaag bij een eventueele res tauratie ook wel verdwijnen. Het Brouwershofje is, zooals wij zagen, van ouden oor sprong, maar verreweg het oudste hofje van Haarlem en misschien ook wel van heel Nederland is het Hofje van Bakenes, officieel genaamd „De Bakenesser Kamer". De naam wijst er op, dat we het in de buurt van de Bakenes- serkerk, in een der oudste gedeelten van Haarlem, te zoe ken hebben. Inderdaad kunnen we het hofje bereiken door een ingang aan de Bakenessergracht, waar een poortje met Tudorboog en het jaartal 1632 ons den weg wijst. Het op schrift boven dit poortje luidt: „Gesticht door Dirck van Bakenes Voor Vrouwen acht en twee mael ses". In dit versje is de geschiedenis van het hofje in het kort vervat. Een afstammeling van de adellijke familie Persijn van Waterland, Dirk van Bakenes, stichtte bij uiterste wils beschikking in 1395 deze communiteit. Zijn weduwe Lijs- beth Dirksdochter en haar beide zoons Dirk en Jan bouw den het hofje. Het geslacht ontleende zijn naam aan de heerlijkheid Bakenes, waarschijnlijk deel uitmakend van een eiland in het Spaarne, begrensd door de tegenwoor dige Bakenessergracht en de Nieuwe Gracht. 44

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 52