42 is een aardige regentenkamer uitgebouwd, die veel van een tuinkamer heeft. De inrichting, vooral het goudleeren be hang, en diverse schilderijen, maken het vertrek tot een gezellig interieur. Onder meer is aanwezig een geschilderd portret van den stichter op achttien jarigen leeftijd. Deze stichter was Frans Klaaszoon Loenen, die oorspronkelijk te Amsterdam woonde en op lateren leeftijd zijn domicilie in de Spaarnestad koos, gelijk zoovelen vóór hem en na hem gedaan hebben. Hij was garentwijnder, dreef handel voornamelijk op Spanje, en was behalve een zeer vermo gend man ook eenigszins een zonderling. Het grootste deel van zijn nalatenschap vermaakte hij aan de armen; hierin schuilt niets zonderlings, maar wel in de bepalingen, die dit testament bevatte. De uitbetaling van eenige obli gaties werd nl. afhankelijk gesteld van allerlei wedden schappen. Zoo bijvoorbeeld, dat binnen twee jaren na dag- teekening de vrede met Spanje moest zijn geteekend, of dat de stad Sluis moest zijn veroverd! Het zal niet eenvoudig zijn geweest voor de executeurs om deze nalatenschap af te wikkelen: Frans Loenen overleed in 1605 en de vrede met Spanje was toen nog bij lange na niet geteekend. Hoe zij zich uit deze „impasse" gewerkt heb ben, is mij niet bekend, maar het hofje is er toch gekomen; in 1607 konden elf oude vrouwen er haar intrek nemen. Twee jaren later werd het met nog 5 huisjes vergroot. Aan deze beide gebeurtenissen herinneren resp. een steen met afgehakt wapen en het jaartal 1607 aan de binnenzijde van de ingangspoort, en een steen met wapen en het jaartal 1609 in het midden van den gevel tegenover den ingang. Een derde steen draagt het jaartal 1736 en een inschrift betreffende de toen voltooide restauratie van het bouw vallig geworden complex. In 1777 werden de gelden van een paar toen te Haarlem opgeheven hofjes met dit hofje vereenigd en eenige vrouw tjes naar hier overgeplant. Op het oogenblik wonen er veertien vrouwen boven vijftig jaar, allen van den Her vormden eeredienst. Het derde hofje in deze steeg is het Luthersche Hofje.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 50