treffelijke wijze van de hun opgedragen taak gekweten. Eenige malen is het hofje verbouwd en hersteld, o.a. in 1675 en 1777, terwijl het in 1890, zooals we gezien hebben, verkleind werd door afbraak van den voorgevel. Behalve de dertien huisjes bezat het hofje oorspronkelijk ook nog een regentenhuisje, dat, omdat het zelden of nimmer ge bruikt werd, in 1843 tot twee huisjes verbouwd werd, waar door het bijbelsche getal van dertien uitgebreid werd. Het merkwaardige van dit hofje is, dat het toch eigenlijk wèl een regentenkamer rijk is, nl. de kamer, waarin de regenten van het Elisabeths Gasthuis aan de Gasthuisvest plegen te vergaderen en waar ze ook de belangen van het hofje be hartigen. Een midden 18de-eeuwsche hardsteenen pomp met het wa pen van het nu reeds meer dan zeven eeuwen oude St. Eli sabeths Gasthuis, te weten drie kronen, staat in het midden van den tuin. Vroeger had iedere bewoonster haar eigen tuintje, maar later hebben regenten een tuinarchitect met een reorganisatie belast, waardoor thans een zeer fraaie gemeenschappelijke tuin tot stand is gekomen. Met de nette witte huisjes en de roode daken is thans een artistiek geheel tot stand gebracht, dat veel schilders en teekenaars heeft aangetrokken. Niet ver van hier, in de Witte Heerensteeg, liggen eenige hofjes bij elkaar. Allereerst trekt een fraai poortje met een gedenksteen: „t Comans Hof, A° 1659" en een afbeel ding van St. Nicolaas, den patroon van het koopmansgilde, de aandacht. Vroeger verrees er achter dit poortje een hofje, door het koopmansgilde gesticht, met het gildehuis. Toen in 1798 de gilden werden opgeheven, verdween ook dit hofje. Daarentegen bevindt zich het Frans Loenen- hof je, eveneens in de Witte Heerensteeg, nog in zeer goe den staat. De ruime binnenplaats is te bereiken door een in de huizen van de straat aangebracht fraai poortje (afb. 9)aan twee zijden is zij bebouwd; de derde zijde wordt gevormd door een muur, welke de scheiding vormt met het plein vóór de Luthersche kerk, terwijl de vierde zijde de scheidingsmuur met de straat is. In een hoek van het hofje 41

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 49