40 tegenwoordig aantreffen, bestaande uit een middengedeelte met twee vleugels. De ingangen der woningen zijn alle aan de tuinzijde van het hofje; door de aanwezigheid van een groot smeedijzeren hek, dat dateert van het jaar 1769, worden de bewoonsters, zeventien in getal, in de gelegen heid gesteld, om mede te leven met het drukke stadsgewoel rondom hen heen (afb. 8). Het type van hofje, waarvan één zijde van den tuin open aan de straat ligt, gelijk bij het Hofje van Van Oorschot het geval is, wordt in Haarlem op nog andere plaatsen aan getroffen, en wel bij het Hofje van Loo of het St. Elisabeths Gasthuishofje, en bij het Vrouwe en St. Antonie Gast huis. Reeds zagen wij dezen vorm eenigszins bij het Hofje van Noblet. Van de hofjes van dit type is het St. Elisabeths Hofje het oudste en misschien ook wel het aantrekkelijkste, want dit heeft weer dat echte oorspronkelijke hofjes-aspect en wijkt wel sterk af van de grootsch opgezette bouwwerken uit de 18de eeuw, welke wij tot nu toe bespraken. Echter en dit verklaart veel heeft het St. Elisabeths Hofje zijn eenigs zins eigenaardigen open vorm te danken aan de omstandig heid, dat het bij een verbreeding van de Barrevoeterssteeg zijn voorgevel met het wapen en een gedeelte van het ter rein moest opofferen. Waardoor het nu in den tegenwoor- digen gewijzigden toestand is komen te liggen aan de Bar- revoetersstraat en waardoor de bewoners kunnen mede- genieten van het verkeer in de drukke winkelstraat. Het hofje is van ouden datum; op 25 Mei 1489 droegen Symon Pietersz. van Loo en zijn echtgenoote Godelt Wil lemsdochter dertien kamers in de Gebbensteeg op aan het St. Elisabeths gasthuis, op voorwaarde, dat de meesters van dit gasthuis en de hen opvolgende regenten die ka mers zouden laten bewonen door „derthien arme ofte scamele menschen, 't zij priesteren ofte andre die goet van leven zijn". Het is niet duidelijk, waarom de stich ters juist de regenten van het St. Elisabeths gasthuis het beheer van hun hofje opdroegen, maar in ieder geval hebben deze regenten zich door de eeuwen heen op voor-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 44