In aanleg en inrichting sterk verwant aan het Hofje van Staats is het in de nabijheid gelegen Hofje van Noblet, dat vaak ih één adem genoemd wordt met eerstgenoemd hofje, omdat voor beiden één reglement geldt. De families Staats en Noblet echter zijn, voorzooverre ik heb kunnen nagaan, niet 'aan elkaar vermaagschapt, maar de relatie der beide hofjes is te danken aan de omstandigheid, dat de stichters van het Hofje van Noblet hadden bepaald, dat de executeurs van de nalatenschap van den heer Staats tevens executeurs van hun laatsten wil zouden zijn. De hier bedoelde leden van de familie Noblet waren Leo- nard en zijn zusters Sara en Geertruid. Leonard was notaris te Amsterdam geweest en later met zijn beide zusters te Haarlem gaan wonen. Het drietal betrok een huis op den hoek van de Hooimarkt en de Nieuwe Gracht, dat genaamd was „Stad en Spaarnzigt"aan dit huis grensde een groote tuin. In dezen tuin nu werd, nadat de langstlevende in 1758 was overleden, door de executeurs een hofje gebouwd, dat in 1760 voltooid was (afb. 7). Het eenvoudige hoekhuis, eertijds „Stad en Spaarnzigt", is nog terug te vinden, doch rijker van uitvoering is de latere aanbouw. De middentravee van het hoofdgebouw van het hofje, dat achter een tuintje aan de Nieuwe Gracht ligt, heeft een eertijds gebeeldhouwd, thans geschilderd wapen Noblet en een bekroning met een wijzerklok. Aan de straatzijde aan de Nieuwe Gracht en ook aan den achter kant aan de Parklaan zijn de woningen der hofjesbewoon sters te vinden, gelegen rondom een tuin. Als een bijzon derheid kan worden medegedeeld, dat aan de eene zijde 10 Amsterdamsche en aan de andere zijde 10 Haarlemsche juffers moesten wonen; weduwen kwamen niet in aanmer king. In het hoofdgebouw zijn een regentenkamer en een wachtkamer met stucplafonds in Rococo-stijl. Deze ver trekken zijn belangwekkend wegens het oorspronkelijk meubilair, de goudleeren wandbekleeding, de oude por tretten van de stichters der hofjes van Staats en Noblet en van de regenten der stichting tot op den huidigen dag. Voorts hangen in de gang eenige bouwkundige teekenin- 37

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 41