jaren verhuisde het naar Parijs. Drie andere schilderijen, welker kunstwaarde minder scheen te zijn, werden aan het museum Het Louvre te Parijs verkocht. Het wil mij voorkomen, dat deze opzienbarende verkoo- ping niet zou hebben plaats gevonden, indien afstamme lingen van den stichter toen ter tijd regenten van het hofje waren geweest. Dit was niet het geval; het hofje was door vererving in Katholieke handen gekomen en de nog levende leden van het geslacht Van Beresteyn konden hun invloed niet doen gelden, om den verkoop te verhinderen. Schuin tegenover het Hofje van Beresteyn, aan den Jans- weg, verrijst het Hofje van Staats. Dit is een van die stich tingen, die den oorspronkelijken naam van „hofje" wel haast ontgroeid is en veeleer aan een of ander rijk patri ciërshuis doet denken. Het bestaat uit een grootscheeps opgezet middengebouw met drie, rondom een binnenplein gelegen lagere vleugels. Het middenpand heeft ramen aan de straat- en aan de tuinzijde; eertijds bevonden zich daar de regentenkamers. Deze zijn thans verhuurd aan den Ar menraad voor Haarlem e.o. In de gevels van elk der twee zijvleugels bevinden zich reliefs, resp. voorstellende den stichter en de Barmhartigheid; het hooger opgetrokken middengedeelte is bekroond door een koepeltje met een- wijzerig uurwerk, slagklok en windwijzer. Inwendig is eenig schilderwerk te bewonderen, voornamelijk bestaan de uit allegorieën op den stichter. Deze, IJsbrant Staats, was een vermogend garenhandelaar, die in 1729 overleed. Ruim een jaar na zijn dood was het bouwwerk gereed naar het monumentale ontwerp van den 71-jarigen architect Kleyn. Diens beeltenis met die van de vier regenten, die den bouw tot stand brachten, is te vin den op een regentenstuk boven den schoorsteen in een der regentenkamers. Het hofje biedt plaats voor 39 bejaarde vrijsters of weduwen van den Hervormden eeredienst, die niet jonger mogen zijn dan 50 jaar. De huisjes van deze dames zijn gebouwd rondom het goed onderhouden bin nenplein, dat door middel van twee poortjes verbinding met de straat heeft (afb. 6). 36

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 40