35 de architectonisch meest belangrijke hofjes, en als ik hier op een uitzondering maak, is het met betrekking tot het Hofje van Beresteyn aan de Lange Heerenstraat, dat, even als het aangrenzende Hofje van Mr P. Codde genaamd Spoorwater, behoort tot de instellingen, welke in de zoo genaamde „Nieuwstad" verrezen, en later geheel nieuw zijn opgebouwd. De tuinen dezer twee hofjes zijn slechts door een laag hekje gescheiden, zoodat de bewoners niet te klagen heb ben over gebrek aan lucht en licht. Uit houwkundig oog punt zijn deze twee hofjes weinig aantrekkelijk; het Mr Codde of Spoorwater Hofje dateert in zijn tegenwoor- digen vorm uit de zeventiger jaren van de vorige eeuw en het uiterlijk, in het bijzonder aan de tuinzijde, roept her inneringen aan diverse spoorwegstations in ons land wak ker. Het Van Beresteyn Hofje is herbouwd in 1885; het doet uiterlijk aangenamer aan dan zijn buurman. De omstandigheden, welke tot het bouwen van dit laatste eenigszins pompeuze bouwwerk hebben geleid, wil ik hier niet onvermeld laten. In het oude hofje, dat ingevolge testamentaire beschikkingen van Nicolaas van Beresteyn, overleden in 1684, werd gebouwd, bevond zich een aantal familieportretten, waaronder er eenige waren, welke aan Frans Hals werden toegeschreven. Toen de regenten om streeks 1880 het gebouw wenschten te herstellen, meenden zij niet beter te kunnen doen, dan, ter bestrijding van de kosten, deze schilderijen te gelde te maken. Het is te begrijpen, dat er over deze zaak nogal het een en ander is te doen geweest; in den „Spectator" van het jaar 1876 verscheen zelfs een spotprent op de voorgenomen verkooping. Deze vond echter in dat jaar nog niet plaats, maar in 1883 is het er toch van gekomen en de regenten zagen toen inderdaad het kapitaal hunner stichting, „n'en déplaise" de afkeurende woorden van het publiek, aanzien lijk vermeerderen. Het fraaie portret van Emmerentia van Beresteyn werd voor de niet geringe som van 100.000.— verkocht aan Baronesse van Rothschild te Frankfurt a.M. en heeft aldaar op den Grüneberg gehangen; in latere

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 39