„Agneta Deutz laat hier haar liefde en Godsdienst blijken, Den Armen tot een troost, tot voorbeeld aan den Rijken." Op de lijst staan twee marmeren kinderfiguurtjes met de wapens van de stichteres en haar beide echtgenooten. De poort geeft toegang tot een flink portaaleen trap voert naar een ruime binnenplaats, die in het voorjaar en den zomer in een kleurigen bloemhof wordt herschapen en een idylle van kalmte en rust vormt. Op de binnenplaats staat een arduinsteenen pomp met een sierlijke lantaarn; tegenover den ingang is een open portaal, op twee kolom men en twee pilasters rustend, waarboven een uurwerk, omgeven door gebeeldhouwd bloem- en lofwerk en ge flankeerd door twee paneelen met sculptureele motieven. Het Deutzenhofje is dat is met een oogopslag te zien een rijk en deftig hofje; het bezit inkomsten uit vaste goe deren, o.a. boerderijen in de Beemster, en intresten van fondsen, waardoor het tot een der voordeeligste hofjes van Amsterdam voor de bewoonsters, 25 in getal, kan worden gerekend. Deze komen niet voort uit de schamele klasse; nog heden ten dage verhaalt men den bezoe ker van het verblijf aldaar van een onechte dochter van den bekenden dichter-staatsman Willem van Haren en Anna Natalis. Deze dame, Henriëtte Amelie, zich noemende de Nerah (Haren), werd de minnares van Mirabeau, van wien zij een legaat kreeg. Op 40-jarigen leeftijd kwam zij in het hofje wonen en bleef daar ongeveer 14 jaren. In een harer brieven, dateerende van het jaar 1806, be schrijft zij haar verblijf aldus: ,,'s Zomers ben ik bijna altijd buiten bij vriendinnen op haar buitengoed; des win ters woon ik in een soort van Protestantsch klooster, waar ik een behoorlijke woning heb, bestaande uit twee kamer tjes, een zolder en een kelder. In plaats van huur te beta len, krijg ik een klein pensioen en eenige bijdragen in natura van onze pachters, zooals boter, meel enz." Zij overleed in 1818, oud 54 jaren, en werd begraven in het familiegraf van de Deutzen. Een der regenten had zij tot haar erfgenaam gemaakt. 33 Nederlandsche Hofjes 3

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 37