door eenige, tot de stichting behoorende huizen. De poort geeft toegang tot een binnenplein, waarom drie vleugels met huisjes, de middelste vleugel gedekt door een fronton. Het hofje is in 1842 gesticht door Isaac Hodson en Isabella Dedel, wier alliantie-wapen boven de poort aan de straat zijde is aangebracht. Het hofje is van grooten eenvoud, maar van goede proportieseen eenvoudige pomp verheft zich in het midden van de binnenplaats. In dezelfde straat is ook nog het Grill's Hofje te vinden. Uitwendig heeft het het uiterlijk van een gewoon huis, maar een opschrift geeft aan, dat achter den gevel een hofje verscholen ligt. Een portaal voert naar een zeer smalle binnenplaats. Recht tegenover den ingang staat op de binnenplaats een groote Lodewijk XVI klok, die de bewoonsters, 32 in getal, er aan herinneren moet, dat zij reglementair des avonds te 10 uur binnen behooren te zijn één der bewoonsters, aan wie de sleutel is toevertrouwd, treedt als portierster op. Het hofje is gesticht door den zilversmid Anthony Grill en zijn echtgenoote, die, blijkens een opschrift tegen den schoorsteen in de regentenkamer, in 1693 gehuwd waren. Vijf van de zes huisjes aan de straat worden verhuurd; zij zijn te bereiken met primitieve doch aardige houten trapjes. Van het Grill's Hofje naar het Deutzenhofje op de Prin sengracht, „il n'y a qu'un pas"! Dit fraaie hofje, een pronkjuweel uit onze Gouden Eeuw, trekt al dadelijk de aandacht door zijn rijke ornamentiek, die echter in geenen deele overladen mag worden genoemd (afb. 2). Het hofje werd gesticht in 1695 uit de nalatenschap van Agneta Deutz, weduwe van Meester Zacharias van Beresteyn, bur gemeester en raad van Delft, eerder weduwe van Gerrit Meerman, raad van Delft. De stichteres was in 1692 over leden en had bereids vóór dien de voor het hofje benoo- digde erven aangekocht. De groote poort bevat in de lijst in marmer uitgehouwen het volgende gedichtje, dat, met een kleine variatie, ook op een hofje te Haarlem is aangebracht: 32

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 34