Een bordes met dubbele trap geeft toegang tot het huis, welks vriendelijke huismeester bereid is alle gewenschte inlichtingen te geven. Hij voert u over de ruime binnen plaats, die voorname rust ademt, naar de regentenkamer op de eerste verdieping aan de achterzijde, waar, behalve een uitzicht over den ruimen tuin, een schoorsteen valt te bewonderen, die versierd is met een afbeelding van het gevel-fronton, waaromheen de wapens van de leden der bouwcommissie zijn aangebracht. Voorts trekt daar in die ruime zaal een aantal portretten de aandacht, meerendeels copieën en voorstellende den stichter, zijn echtgenoote en familieleden. Nog wijst de huismeester u, behalve op eenige allegorische symbolische voorstellingen, op het aanwezige ameublement, waaronder 18 iepenhouten stoelen van om streeks het midden der 18de eeuw, met het alliantiewapen Corver-Trip op de rugleuning gesneden. Hij laat u voorts van eenige bewoonsters de kamers bezichtigen, die niet lang geleden gemoderniseerd zijn. De vernieuwing is echter niet zoover doorgevoerd, dat er ook centrale verwarming is aangebracht. Dit schijnen de inwonende dames geenszins te betreuren; die zitten wel gaarne bij een snorrende ka chel, vooral met de wetenschap, dat de zolder plaats biedt voor niet minder dan 125.000 turven, een groote tjalk vol! Tenslotte toont de huismeester u de vernuftige radio-instal latie, welke in zijn privé vertrekken is opgesteld en waar door hij in de gelegenheid is op geregelde tijden muziek programma's uit te zenden naar alle kamers van het hofje, en ook allerlei mededeelingen per radio bekend kan ma ken. In tijden van luchtalarm en distributie-moeilijkheden is dat veel waard. Thans rest mij nog een laatste der Amsterdamsche hofjes, dat een eenigszins langere bespreking verdient. Het is het Deutzenhofje aan de Prinsengracht tegenover het Walen- weeshuis. Op weg er heen bestaat de gelegenheid in de lste Weteringdwarsstraat een hofje van tamelijk recenten datum, het Hodson-Dedel Hofje te bezichtigen. Het is een hofje in een weinig voorkomenden vorm; aan de straat zijde een muur met een poort, rechts en links geflankeerd 31

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 33