afgedwaald. Het eerste, van de hand van Dirck Jacobsz., bevindt zich in de collectie Von Pannwitz te Bennebroek, het tweede, door Cornelis Teunisz., is in het Kunsthist. Mu seum te Weenen te bewonderen. Uiterlijk een geheel anderen indruk als het Occo's hofje maakt het in de nabijheid aan de Nieuwe Keizersgracht gelegen Corvershof, een der grootste Amsterdamsche hof jes, dat steeds als „hof" betiteld wordt. Dit bij uitstek deco ratieve gebouw, opgetrokken in den Lodewijk XIV stijl, is zelfs nu nog, na de ingrijpende inwendige verandering, of wil men liever zeggen verknoeiing, welke van het jaar 1826 dateert, een sieraad voor de stad. Het geheel danken we aan Joan Corver, schepen, raad en kolonel van een regiment schutterij, geboren den 18den Januari 1688. Hij trad 15 December 1709 in het huwelijk met Johanna Trip, en na haar vroegtijdigen dood huwde hij in 1716 met haar nicht Sara Maria Trip. Beide huwe lijken bleven kinderloos en derhalve besloot laatstgenoemd echtpaar een deel van hun aanzienlijk vermogen na te laten ten bate van een stichting van weldadigheid. In 1719 maakten zij hun testament, waarin zij, na aftrek van eenige legaten, de Nederduitsch-Gereformeerde Diaconie te Am sterdam tot universeel erfgenaam benoemden, onder ver plichting tot het stichten en bouwen van „een bequame huysinge om hetselve ten eeuwige dagen door arme lede maten te laten bewonen, en te dien einde de respectieve wapens van Hun. Ed. nevens een gedenkteeken in deszelfs gevel te doen stellen". Ter uitvoering van deze bepaling bekroont thans het alliantiewapen Corver-Trip de fraaie zandsteenen deur- en raamomlijsting van de middentravee. Daarboven verrijst een gebogen fronton, waarin een ge beeldhouwd frontispiece, voorstellende de Barmhartigheid, die haar gaven uitreikt. Over het geheel breidt een adelaar zijn vleugels uit en in zijn bek draagt hij een afbeelding van het Corvershof. Met dit geheel is ongetwijfeld het ge denkteeken uitgebeeld, dat ingevolge den laatsten wil der stichters zou moeten worden aangebracht. De bouw werd in de jaren 1721—1723 voltooid. 30

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 32