travee een relief, voorstellende de Barmhartigheid, de hand reikend aan een behoeftige vrouw, waaronder het wapen van den stichter is aangebracht. De groote voordeur verleent toegang tot een ruim portaal, dat al dadelijk een indruk van huiselijkheid wekt. Een glazen deur geeft uitzicht op de binnenplaats, die geplaveid is en daardoor wel iets van het intieme karakter mist, dat andere, met planten en bloe men opgeluisterde binnenplaatsen van hofjes vaak eigen is. Een tweetal pompen in rococo-stijl geven eenige afwisseling aan het eenigszins plechtige dezer binnenplaats. Helaas zijn de fraaie kranen in den vorm van dolfijnen, die vroeger deze pompen versierden, in den loop der jaren verdwenen. De eigenaardig aandoende uitbouwsels aan de eerste ver dieping zijn zeker niet uit den tijd van Marot; bij nader onderzoek blijken zij W.C.'s te zijn, die in 1899 zijn aan gebouwd (afb. 1). Het gebouw bevat een aantal kamers, welke van ongelijke grootte zijn en oorspronkelijk voor 48 vrouwen ruimte bo den. Toen door de tiërceering in den Franschen tijd het kapitaal van de stichting verminderd was, werd haar aantal op 30 teruggebracht, waardoor tevens voor de gehuisveste dames meer ruimte en comfort ter beschikking kwam. De regentenkamer, welke aan de tuinzijde is gelegen, is niet bijzonder ruim; zij bevat een portret van den stichter, afge beeld als Rijksedelman, vervaardigd door den Arnhemschen schilder (of schilderes) Wulfraet; voorts conterfeitselsvan zijn ouders en waarschijnlijk van zijn zusters. Ook hangt er een ruiterportret van Brants' vriend en beschermer Peter den Groote. Blijkens een bepaling in het codicil mogen de familieportretten nimmer verkocht worden. Over Christoffel van Brants en zijn stichting zou nog veel te vertellen zijn, meer dan het bestek van dit werkje toelaat. Wie meer over hem weten wil, sla er het interes sante artikel op na van De Balbian Verster in het Jaarboek van Amstelodamum over het jaar 1929; hij zal er veel wetenswaardigs in aantreffen, o.a. het reglement, dat door den stichter zelve is opgesteld. Aan dezelfde gracht als het Van Brants-Rus hofje treffen 28

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 30