27 hoorde en dat grensde aan het hofje. Het miniatuur gebouwtje is zeer de bezichtiging waard; het bezit zelfs een galerij evenals een echte kerk. Oorspronkelijk werd daar eens per week door een Augustijner priester van de kerk „De Star" in de Spinhuissteeg dienst gedaan. Later droeg de pastoor van de Mozes- en Aaronskerk er de mis op. Op onze rondwandeling zijn we intusschen genaderd aan het gedeelte van Amsterdam aan de Oostzijde van den Am- stel, dat eerst in het begin van de 18de eeuw voor bebou wing is vrijgegeven. Op de toen voor bouwterrein aange wezen perceelen verrezen in die eeuw eenige hofjes, die tot de fraaiste specimina behooren en die tevens tot de beste voorbeelden van vroeg 18de eeuwsche bouwkunst moeten worden gerekend. Het zijn het Van Brants-Rus Hofje aan de Nieuwe Keizersgracht en het Corvershof aan de Nieuwe Heerengracht. De bouw van eerstgenoemd hofje is te danken aan een beschikking van Christoffel van Brants, een Amsterdamsch koopman, die rijk geworden was door den handel op Rus land, aan welke omstandigheid het hofje zijn tweeden naam ontleent. Hij was in zijn latere jaren raad en resident van het Russische Hof; in zijn fraaie woning aan de Keizers gracht heeft Czaar Peter de Groote bij een van zijn bezoe ken aan Holland gelogeerd. Als ontwerper van het gebouw zien we, dat in een codicil genoemd wordt „den architecteur Monsr. Marot", met wien, naar het oordeel van den bij uitstek bevoegden Marot kenner Dr M. D. Ozinga, niemand anders bedoeld kan zijn dan Daniël Marot den Oude, den meest bekende van de architectenfamilie van dien naam. Het merkwaardige is bovendien, dat deze de eenige met name bekende bouwer van een der Amsterdamsche hofjes is. Marot heeft zich, hetgeen te verwachten viel, op voortref felijke wijze van de hem opgedragen taak gekweten. Hij heeft aan dit hofje het uiterlijk van een patricisch grach tenhuis weten te geven, met de bekende hooge stoep, mis schien wel wat tè hoog voor de oudjes, om dagelijks te beklimmen. De monumentale gevel vertoont in de midden-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 29