Brienen". Oorspronkelijk bleef het persoonlijk eigendom van den stichter en zijn erfgenamen, totdat Arnold Jan's kleinzoon Arnold Willem bij acte van 31 Maart 1841 het onder beheer stelde van regenten en een afzonderlijke stichting in het leven riep. Het hofje heeft aan de grachtzijde een muur, waarin een bergsteenen portiek met het wapen Van Brienen en een gedenksteen met inscriptie, betrekking hebbende op den bouw (afb. 4). Een koepeltorentje bekroont het geheel. Het inwendige vertoont een ruime binnenplaats, aan drie zijden omgeven door huisjes, plaats biedende voor 60 per sonen, zoowel mannelijke als vrouwelijke en allen van den Roomsch-Katholieken godsdienst. Niet ver van daar aan dezelfde zijde van de Prinsengracht verrijst, te bereiken door een smalle gang, het Hofje De Zon. Dit is een Doopsgezinde stichting. Oorspronkelijk had de Doopsgezinde gemeente, die haar bijeenkomsten in de kerk „De Zon" aan den Singel hield, een hofje aan de Tuinstraat in de Jordaan. Nu was er nog een andere kerk van de Doopsgezinden, nl. die van de zoogenaamde Frie- sche Gemeente, die genoemd werd „De Arke Noachs" en aan de Prinsengracht stond. In het begin van de 18de eeuw werd deze kerk vereenigd met die van „De Zon" en toen werd besloten om op het terrein van de kerk „De Arke Noachs", een nieuw hofje te bouwen en de perceelen aan de Tuinstraat te verkoopen. Aldus geschiedde in het jaar 1765. Aan deze gebeurtenis herinnert nog een steen boven de trap, die vroeger in de „Arke Noachs" kerk geplaatst was, in fraaie kleuren voorstellende de Ark, door de Zon beschenen, met het jaartal MDCCLXV en vergezeld van de volgende toepasselijke versregels: t Geloof heeft hier Gods woord ontvouwd De Liefde ons dit verblijf gebouwd De Hoop blijve ons gedurig noopen Om op der ziele Zon te zien, Den tijd zorgvuldig uit te koopen En dus tot de Ark des heils te vliën! 25

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 27