24 vermaardheid heeft verkregen, is het fraaie paneel dat tot den inventaris van de stichting behoort, voorstellendeHet sterfbed van de Heilige Maagd. Naar dit schilderij, dat vele malen is afgebeeld, staat de onbekende vervaardiger te boek als „de Meester van het Hofje der Zeven Keurvor sten". Het is niet bewezen, dat deze meester een Amster- damsch schilder was; van zijn hand zijn zoowel in Amster dam als in Antwerpen en Philadelphia stukken bekend. Hoe het schilderij, dat ongeveer twee eeuwen eerder tot stand kwam dan het hofje, er is terechtgekomen, is niet bekend. We hebben thans den rondgang door de Jordaan beëindigd en zullen nu de overige Amsterdamsche hofjes bezoeken, die tamelijk verspreid over de stad gelegen zijn. Over het Begijnhof sprak ik reeds; volgens ouderdom komt dan het Claes Reyniershofje aan de beurt, gelegen aan de Kei zersgracht naast het gebouw van het voormalige genoot schap „Felix Meritis". Het is van de gracht te bereiken door een lange, tamelijk onaanzienlijke gang. Helaas biedt het tegenwoordige hofje, om een ruime binnenplaats ge bouwd, weinig aantrekkelijks. In 1913 toch is het geheel vernieuwd en toen opgetrokken in imitatie-Hollandschen renaissance-stijl. In „Eigen Haard" van 1906 staan teeke- ningen van dit hofje, die een indruk geven, hoe de aardige oude huisjes er eertijds uitzagen. Aan de Prinsengracht staan voorts drie hofjes, welke ik niet zonder meer mag voorbijgaan. Daar is in de eerste plaats het Van Brienenhofje, dat wegens zijn grootschen opzet wel haast een hof mocht heeten. Het is in 1804 ge bouwd door Arnold Jan van Brienen, heer van de Groote Lindt enz., en diens echtgenoote Maria van Halffwassenaer. Het werd opgetrokken op de plaats, waar eertijds de bier brouwerij De Star stond, een der dertien brouwerijen van het Amsterdam van het einde der 18de eeuw. Deze brou werij, staande aan de Prinsengracht tegenover de Noorder- kerk, was in 1796 door Arnold Jan van Brienen in publieke veiling aangekocht. Als herinnering hieraan staat de stich ting nog heden ten dage bekend als het hofje „De Star van

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 22