Boven de Oostelijke woningen bevindt zich een kapel, die enkele schilderstukken van religieuzen aard en wat kerk- zilver bevat. De Jordaan heeft nog een Roomsch-Katholiek hofje, dat zeker de vermelding waard is. Het is het Hofje der Zeven Keurvorsten. Boven den ingang aan de Tuinstraat vermeldt een steen, dat het door Pronk gesticht is, door Geelhand uitgebreid en voor een tweede maal door Canters herbouwd is, toen het in een zeer slechten staat was geraakt. Als stich ter wordt aangemerkt Cornelis Maartensz. Pronk, die ge huwd was met Anna Spiegels. De stichting zal wel, naar de namen der stichters te oordeelen, op het begin der 17de eeuw gesteld moeten worden. Het hofje bestond toen uit zeven huisjes. In dat getal zal de verklaring van den naam gezocht moeten worden. Een der tegenwoordige regenten, Mr A. M. Blaisse te Amsterdam, gaf hierover een uitleg ging, die mij zeer aannemelijk voorkomt. Naar zijn meening zou de naam ontstaan zijn in de 17de eeuw door den Jor- daanschen volksmond, die, met het levend begrip der Zeven Keurvorsten voor oogen, de zeven huisjes meesmuilend zal hebben aangeduid als „die lijken wel geschikt voor de ze ven keurvorsten", welke benaming de „vox populi" ver volgens heeft geaccepteerd. In het begin der 18de eeuw werd bij de bestaande zeven huisjes nog een gelijk aantal gebouwd door of ter nage dachtenis aan Pieter Geelhand, man van Alida Catharina Both. Deze Pieter Geelhand was zeepzieder en uit Antwer pen afkomstig; hij was de oprichter van de thans nog te Amsterdam bestaande zeepziederij „De Vergulde Hand" (Geelhand). Aan de Westzijde van de binnenplaats verrijst een in 1862 gebouwde kapel, gewijd aan Sinte Barbara, die architectonisch niet belangrijk is; eens in de veertien dagen wordt er door den pastoor van de R.K. kerk in de Haarlem merstraat de dienst verricht. Een oudere kapel is thans regentenkamer; dit vertrek bevat enkele portretten waar onder de beeltenissen van Pieter Geelhand en zijn vrouw Alida Both, door Dirk Santvoort. Maar het belangrijkste, waardoor dit hofje bij de geheele kunsthistorische wereld 23

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 21