terwijl onlangs het oude binnenplein met zorg hersteld en in de goede oude kleuren geschilderd is. Minder aantrekkelijk dan het vorige maar toch de vermel ding waard is het Protestantsche Suykerhofje aan de Lin- dengracht, dat bestemd is voor 19 Remonstrantsche vrou wen. Het is van vrij hoogen ouderdom en werd gesticht omstreeks 1670 uit de nalatenschap van Pieter Jansz. Suy- kerhof, koopman te Amsterdam, die in 1667 zijn testament had gemaakt. Het hofje ligt eenigszins achteraf en de exe cuteurs hebben niet vermogen te verhinderen, dat de ingang vrij onoogelijk is, maar wie eenmaal de poort is doorge gaan, wordt aangenaam getroffen door den aanblik van de winkelhaaks langs een bleekveld gebouwde woningen, die thans met klimop begroeid zijn. In het midden van het veldje staat een massale en niet bepaald fraaie pomp. Het oudste der Roomsch-Katholieke hofjes in de Jordaan is het St. Andries' Hofje aan de Egelantiersgracht. Het is niet alleen het oudste in de Jordaan maar tevens het oudste van alle in Amsterdam nog bestaande hofjes, met uitzon dering dan van het Begijnhof, dat ik in ander verband reeds noemde. Op gezag van den historieschrijver van Amsterdam, Jan Wagenaar, heeft de meening post gevat, dat dit hofje gesticht is door den priester Jacob Oly, die in de Amstelstad geboren en getogen was. Latere onderzoe kingen hebben echter aangetoond, dat de stichting, die van 1617 dateert, te danken is aan Jacobs oud-oom Ieff Ger- ritsz. en dat Jan Jansz. Oly, de vader van den priester, aan het totstandkomen heeft medegewerkt. Een kleindochter van dezen Jan Jansz. Oly werd begijn en bekleedde het ambt van moeder of meesteres van het Begijnhof, waardoor het verband tusschen deze stichting en het hofje is ont staan. Tenslotte is het beheer geheel gekomen aan het Begijnhof en de kapelaan verricht wekelijks den dienst in de kapel van het hofje. Het St. Andries' Hofje bood oorspronkelijk plaats voor 66 behoeftige Roomsch-Katholieke weduwentegenwoordig is de capaciteit van de stichting teruggebracht op 36 vrouw tjes, wier huisjes om een niet al te groot grasveld staan. 22

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 20