In 1904 werd het hofje vergroot met een achtergebouw, zoodat het thans bestaat uit vier, om een met hoornen be plante binnenplaats opgetrokken vleugels, waarvan twee rijen huisjes uit de 17de eeuw, een aan de Oostzijde ge legen vleugel uit de 1ste helft van de 18de eeuw met het opschrift „Liefde is het Fondement", en het reeds genoem de achtergebouw. Boven den uitgang van dit achtergebouw staat de spreuk „Gedenkt uwen uitgang"Memento mori Een Protestantsch hofje in de Jordaan, dat eveneens de moeite waard is om genoemd te worden, al heeft het niet zulk een intieme sfeer als het Hofje Venetiae, is het Rozen- hofje aan de thans gedempte Rozengracht. Een gedeelte van het terrein, waarop het gebouwd is, maakte vroeger deel uit van een der drie doolhoven, welke Amsterdam in het midden der 18de eeuw rijk was. Toen deze doolhof, waarin vooral de Amsterdamsche jeugd vermaak placht te scheppen, zijn aantrekkelijkheid had verloren, kochten Be stuurders van de Kas der Collegianten het terrein van den doolhof; den prijs bekostigden zij uit een gedeelte der na latenschap van den Amsterdamschen houtkooper Jan de Jager, die op 30 Augustus van het jaar 1740 overleden was. De Kas der Collegianten, een instelling, om behoeftige jongelieden van de Hervormde leer op te leiden tot waar nemend predikant, was tot erfgenaam van Jan de Jager be noemd onder bepaling, dat de Bestuurders de erfenis zou den besteden voor het „aankoopen of bouwen van bijeen gevoegde wooningen voor behoeftige, eerlijke en inzonder heid bedaagde en oude luiden", die er voor niets zouden mogen wonen. In 1743 was de bouw voltooid en bestond het hofje, blijkbaar genoemd naar de gracht, waaraan het gelegen was, uit 10 woningen rondom een ruim bleekveld, waar in het midden een pomp prijkt. Er staan geen hooge gebouwen in de nabijheid, zoodat de bewoonsters, uitslui tend Doopsgezinde vrouwen, er rijkelijk van lucht en licht kunnen genieten en ook van de haar zoo gegunde rust, aan gezien het rumoer van den drukken verkeersweg, waaraan het hofje gelegen is, slechts vaag tot hen doordringt. Het hofje is in 1890 aan de straatzijde grootendeels vernieuwd, 21

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 19