20 bier was eertijds de gewone volksdrank en de oudjes zullen van dat bier, dat weinig alcohol bevatte, wel niet veel na deel hebben ondervonden. De Jordaan huisvest nog andere hofjes, welke, evenals het Anslo's Hofje, aan personen van verschillende Protestant- sche gezindheden onderdak verschaffen. Van deze is het Venetiae of Maarloops Hofje in de Elandstraat wel het meest aantrekkelijke door de intieme sfeer, die er van uit gaat. Het is in het jaar 1650 gesticht door zekeren Jacob Stoffels, een Amsterdamsch koopman, die rijk geworden was door den handel op Venetië en die uit dankbaarheid of uit herinnering, hoe men het noemen wil, aan het com plex der door hem gebouwde 13 woningen den naam „Ve netien" gaf. De huisjes zouden onderdak geven aan „arme weduwen ende bejaerde vrijsters". Toen de stichter in 1671 overleed, bleek uit zijn testament, dat hij gelegateerd had aan het „hofjen staende in de Elantstraet daer Venetiae boven de poort staet, een somma van twaelf duysent gul dens'" terwijl hij den Remonstrantschen Gerrit van Maar loop met nog twee anderen, alsmede zijn zuster Anna Stof fels tot administrateurs of regenten had aangesteld. Anna Stoffels schijnt zelf in het hofje te zijn gaan wonen; boven dien stelde het ook zijn poorten open voor Fransche Hu genoten, die na de opheffing van het edict van Nantes in 1685 hun vaderland moesten ontvluchten. Dit blijkt uit de resolutie van de Staten van Holland van 2 Maart 1685, waarin bepaald werd, dat dit hofje vrijdom zou krijgen van alle lasten en imposten, zoolang het bereid was „daer op te plaetsen ende te ontvangen Fransche vluchtelingen, weduwen en bejaerde dochters, die door de Religie ver- trocken ende verjaeght souden wesen". Van Maarloop, die in 1713 overleed, liet 17 woningen bijbouwen; in 1765 had het hofje in totaal 31 woningen, waarvan er één tot regen tenkamer werd ingericht. Daar hangen verschillende ge schilderde portretten, waarvan er eenige van de vaardige hand van den schilder Van Ravesteyn zijn (1609). Van deze schilderijen stellen er twee de grootouders van Van Maarloop voor.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 18