extraordinaris had gezeten. Niemand minder dan Vondel vervaardigde op het Weduwen- en Weezenhof van Pieter Raep het volgende gedicht: „Peter Raep, de trezorier Boude uit mededogen hier 't Weduwen en Weezenhof Men gebruik het tot Godts lof". Het bevat twaalf woningen, verdeeld in zes huisjes en zes kamers, welke, blijkens bovenstaand gedicht, eertijds ook voor weezen bestemd waren, maar in latere jaren hebben er uitsluitend oude vrouwtjes gewoond. Boven de poort zijn de letters P.A. (Pieter Adriaens zoon) in den gevel aan gebracht en de familienaam is uitgebeeld door een groote raap in natuurlijke kleur; een origineel adresbordje! Eenige jaren ouder dan het zoo juist genoemde is het Anslo's Hofje aan de Egelantierstraat. Ook hier eenzelfde oorsprong als zoovele hofjes in de Jordaan. Zekere Claas Claas'zoon Anslo, die in 1555 te Anslo, later Christiania, thans Oslo in Noorwegen geboren was, had zich omstreeks 1580 te Amsterdam gevestigd. In 1582 trouwde hij met een Amsterdamsche van geboorte. Hij was doopsgezind laken handelaar, en woonde aan de Westzijde van den Nieuwen- dijk in „Het vergulde Schild". In de Egelantierstraat bezat hij een tuin met een paar huisjes, waarin hij en zijn echt- genoote tijdens hun leven arme lieden voor niets lieten wonen. Bij testament van 4 Augustus 1626 bestemden zij deze huisjes voor een permanente stichting. In de tweede helft van de 18de eeuw werd het hofje, dat nogal in verval was geraakt, door een toenmaligen regent aanmerkelijk verbeterd; tegenwoordig zijn de huisjes aan de straat ge moderniseerd en komt men door een voorportaal, waar boven het wapen Anslo is aangebracht, op een binnen plaats, waar rondom een aantal huisjes staat. Het hofje had, evenals alle andere Protestantsche gestichten van dien aard, vrijdom van verschillende belastingen, o.a. van den impost op één ton bier voor elke woning. Over de ton bier per woning moeten we ons maar niet te zeer verbazen; 19

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 17