HOOFDSTUK II HOFJES IN NOO RDHOLLAN D In Noordholland zijn het de steden Amsterdam, Haarlem en Alkmaar, wier hofjes in de eerste plaats de aandacht trekken. Van die steden spant Amsterdam de kroon wat betreft het aantal, maar dit sluit niet in, dat de hoofdstad des Rijks nu ook allemaal even fraaie hofjes bezit. Welis waar zijn er drie, te weten het Corvershof, het Van Brants- Rus hofje en het Deutzenhofje, die uitblinken door bijzon der fraaie architectuur, maar de overige bezitten bijna geen van allen die sfeer van fleurige intimiteit, welke zoo ken merkend is voor de Haarlemsche en vooral Leidsche hofjes. Dit is ook wel begrijpelijk; in een groote stad als Amster dam, waar elke vierkante meter grond zijn waarde heeft, moesten de hofjes vaak wat gedrongen gebouwd worden en konden zij niet van zulke ruime binnenplaatsen worden voorzien, als dat in een kleinere stad meestal het geval was. Vaak staan zij hier gedrukt tusschen hooge woonhuizen of fabriekspanden, die hun lucht en licht betwisten. De hofjes in Amsterdam zien er uit gelijk groote-stadskinderen, wat bleek en armetierig, alsof zij te weinig van het zonlicht en de frissche lucht hebben kunnen genieten. Dat komt ook al, omdat in Amsterdam weinig gebruik gemaakt is van den witkwast, die elders de buitenmuren, meestal ter halver hoogte, met frissche witte kalk heeft bewerkt; en ook door het weinige gebruik van bloemen en sierplanten in de tui nen, die een voormalig bleekveldje vermogen op te fleu ren en het geheele hofje een ander aanzien geven. Toen Jan Wagenaar, „historieschrijver der stad", omstreeks het midden van de 18de eeuw zijn geschiedenis van Am sterdam schreef, wist hij van 28 hofjes het een en ander te vertellen. Na dien tijd zijn er nog verschillende hofjes bij gekomen, zoodat hun aantal thans, blijkens de gegevens van den Armenraad, tot bijna 50 is gestegen, maar er zijn er ook nogal wat verdwenen, omdat de toestand der gebou- 17 Nederlandsche Hofjes 2

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 15