Inwendig is er aan de hofjes vaak veel verknoeid. Wanneer we kruiskozijnen aantreffen, kunnen we er tien tegen één zeker van zijn, dat hun aanwezigheid te danken is aan een restauratie van recenten datum. Er zijn nog maar enkele hofjes in het bezit van de origineele vensters. In het midden van de binnenplaats prijkt dikwijls een meer of minder fraaie pomp, die het geheel verlevendigt. Soms, in het bij zonder in West-Friesland, te weten in Alkmaar en Hoorn, bezitten de hofjes nog wel opene of dichte galerijen. Dit verschijnsel lijkt specifiek voor deze streek, maar in het Hofje van Gratie te Delft wordt ook nog een overblijfsel van een dergelijke galerij aangetroffen en hetzelfde is het geval in het Hofje van Loridan te Leiden, doch daar is de galerij in een gansch afwijkenden vorm aangebracht. Allerlei architectonische merkwaardigheden en historische bijzonderheden hoop ik hierna bij de hofjes afzonderlijk mede te deelen. Het zal den lezer duidelijk zijn, dat het on doenlijk is en ook buiten het bestek van dit boekje zou vallen, om aan alle hofjes in Nederland ongeveer 200 in getal een bespreking te wijden. Alleen de architectonisch meest belangrijke zullen vermeld worden en dan voorts nog die, waarvan om een of andere reden iets opmerkelijks is te vertellen. In plaatsen, waar veel hofjes zijn, zooals te Amsterdam, Haarlem en Leiden, zijn ze niet in chronolo gische volgorde, naar het tijdstip van hun ontstaan, bespro ken, maar zoodanig, dat een bezoeker aan de hand van dit werkje een rondwandeling zou kunnen doen, zonder ge noodzaakt te zijn telkens van het eene gedeelte van de stad naar het andere te moeten trekken. Het bezoek aan veel hofjes na elkaar is, hoewel een zeer loonende, op zich zelf al een tamelijk vermoeiende ontspanning. Veel wordt ech ter vergoed door de vriendelijkheid, waarmede de tourist in het algemeen door de bewoners wordt ontvangen en meestal noodigt een bank op de binnenplaats tot een korte rust. En daar gezeten, kan de bezoeker op zijn gemak genieten van de bloemenpracht, waaraan de meeste tuinen in voor jaar en zomer zoo rijk zijn en die een kenmerkend sieraad vormt van onze bekoorlijke Nederlandsche hofjes. 16

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 14