Heilige Geest Gasthuis aldaar. Op veel bescheidener schaal is dit laatste ook het geval bij het Hofje van Samuel de Zee te Leiden. Een enkele maal is de blinde muur vervangen door een hek, dat het hofje over de geheele breedte aan één zijde van de straat afsluit; in Haarlem komt dit type eenige malen voor, o.a. bij het Hofje van Oorschot. De poortgebouwen bezitten niet zelden een rijke ornamen tiek; een goed voorbeeld geeft het Deutzenhofje aan de Prinsengracht te Amsterdam, dat ten tijde van den geschied schrijver Wagenaar geacht werd „het grootste en verreweg het aanzienlijkste" te dier stede te zijn. Naar mijn meening dingen het imposante Corvershof en het Van Brants-Rus Hofje in de hoofdstad evenzeer naar dezen eeretitel. Het Meermanshofje te Leiden heeft veel punten van overeen komst met het Deutzenhofje en hetzelfde is het geval met het Wildemanshofje te Alkmaar; de bewerking van het poortgebouw van dit laatste hofje is echter veel simpeler dan van de eerder genoemde en kennelijk van de hand van een minder begaafd kunstenaar. Eenvoudiger dan bij deze hofjes is het poortgebouw van het Heilige Geest Hofje in Den Haag, dat dan ook van vrij wat ouderen datum is, maar juist door zijn eenvoud zoo bekoort. Het in 1707 gebouwde Hofje van Elisabeth Pauw te Delft is ook in het bezit van een dergelijk poortgebouw, maar op de versiering en den geheelen bouw heeft de 18de eeuw reeds zijn stempel gezet. De meeste hofjes hebben de woongelegenheid op den be- ganen grond en dikwijls nog eenige slaapgelegenheid op de 1ste verdieping. Er zijn enkele hofjes, die ook op de lste verdieping woongelegenheid hebben, welke met afzon derlijke trappen te bereiken is. Als zoodanig kunnen ge noemd worden het Hoofts Hofje in Den Haag, of het Swig- ters Hofje te Amsterdam. Tenslotte wijs ik maar dat heeft met architectuur niets te maken op de versjes boven de poortjes of elders aan de gevels; meestal zijn het de producten van gelegenheids- poeëten en maar zelden komt er, zooals bij het Raepen- hofje te Amsterdam, een dichter als Vondel aan te pas. 15

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 13