huisjes bij elkaar gepakt, als er op de beschikbare ruimte samengewrongen kunnen worden, met een slop als uit- en inlaatklep". Gelukkig is deze stelling tegenwoordig in zijn algemeen heid onhoudbaar; vooral in de laatste tientallen van jaren streven bouwvereenigingen zoowel als particuliere bouwers er naar, om doelmatige, ruime en frissche arbeiderswonin gen te bouwen en de Woningwet helpt hierin een handje mede. Met de hofjes, welke ik hier op het oog heb, hebben deze complexen uit den aard der zaak niets te maken. Het blijkt, dat de oudste, in Nederland nog bestaande hof jes, volgens het eerstgenoemde type, te weten om een bin nenplaats, gebouwd zijn; ik wijs slechts op het reeds eerder genoemde zeer oude Hofje de Bakenesser Kamer te Haarlem. Die oudste hofjes hebben meestal een eenvoudig toegangspoortje; hun aanwezigheid is in den regel van de straat weinig in het oog loopend. Het fraaie Anna Hofje aan de Hooigracht te Leiden is voor den oningewijde niet makkelijk te vinden. Eerst in lateren tijd, in het bijzonder tegen het einde der 17de en in de 18de eeuw, wordt er door de stichters of door de uitvoerders hunner laatste wilsbe schikking meer „aan den weg getimmerd", en in de plaats der eenvoudige poortjes van vroeger verrijzen er bij de nieuw gebouwde hofjes dikwijls imposante poortgebouwen. Meestal bestaan deze uit een tamelijk hoog opgetrokken gebouw van twee pf meer verdiepingen; boven den ingang is vaak de regentenkamer te vinden. Ter zijde van een der gelijk poortgebouw zijn soms de vensters van daar aan wezige huisjes aangebracht, maar veelal is het poortgebouw door blinde muren geflankeerd. Als voorbeelden kunnen genoemd worden het Hofje Meermansburg te Leiden, het Wildemanshofje te Alkmaar of het van deze in bewerking zeer afwijkende Hofje van Nieuwkoop in Den Haag. Soms ontbreekt een bepaald poortgebouw en is de ingangspoort in een blinden muur aangebracht, gelijk dit het geval is bij een paar hofjes te Groningen; eenige dezer Groningsche hofjes bezitten bovendien, hetgeen zeer opmerkelijk is, twee of meer in elkaar uitloopende binnenplaatsen, zooals het 14

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 12