stichtingsjaar (1643). In het hofje vestigt een dergelijke steen met het jaartal 1786 de aandacht op de toen voltooi de vernieuwing. Alles bij elkaar is het wel duidelijk, dat de Zeeuwsche hofjes bij verre na niet de Hollandsche evenaren. In de Katholieke provincies, te weten Noordbrabant en Limburg, is het aantal hofjes opmerkelijk gering. Dit ver schijnsel zal waarschijnlijk zijn verklaring moeten vinden in het feit, dat in die landen de armenzorg nagenoeg geheel in handen der kerkelijke autoriteiten lag, waarbij weinig aan het particulier initiatief werd overgelaten. Een niet te onderschatten factor is ook, dat in deze gewesten de rijke koopmansgeslachten sporadisch te vinden waren, die, ge lijk in Holland, overvloeiende van liefdadigheidszin, ge mengd met een beetje ijdelheid, daar zulke fraaie stichtin gen in het leven riepen. In Noordbrabant noem ik alleen het St. Paulus' Hofje te Etten, dat in 1681 gesticht werd door Justus de Nobelaer ingevolge de testamentaire beschikking van zijn echtge- noote Beatrix van Heusden. Het hofje is te vinden aan de stemmige, met hoornen beplante markt te Etten, achter een muur met een poortje, waarin een gedenksteen alsmede het wapen De Nobelaer is aangebracht. Inwendig vertoont het zich als een rechthoekig binnenplein met 13 huizen, elk met een deur met bovenlicht en nog in het bezit van kruis kozijnen. Een fraaie pomp in het midden van de plaats luistert het geheel op (afb. 33). Het hofje doet aan Hollandsche hofjes van hetzelfde type denken, maar is boerscher gebouwd en niet zoo keurig af gewerkt als vele dezer. Op het geheel heeft de gemoedelijke Brabantsche slordigheid haar stempel gezet; wat zou er van dit hofje niet te maken zijn als zijn huisjes wat beter onderhouden werden en zijn tuin wat beter aangelegd was! In Limburgs hoofdstad, Maastricht, is slechts één hofje, dat vermelding verdient. Het is de zoogenaamde „Fun datie van St. Marten", bekend als de St. Maartenshuizen, in de Groote Looiersstraat, bestaande uit 13 huisjes, die in 1715 zijn gebouwd als gevolg van een testamen- 99 I

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 125