vermaakingen is geweest en welcke in sijn ouderdom en luyster soo menigmael verstreckt heeft tot een soete rust van sijne meenigvuldige bezigheid". 13 Mei 1713 werd het „Vrouwenhuis" ingewijd. Het be staat uit 26 kamers, gebouwd om een bleekveld. In het mid den van den voorgevel is de met rijk beeldhouwwerk voor ziene hoofdingang, met het Popta wapen, geflankeerd door twee bijna levensgroote beelden boven de portiek. Recht tegenover den ingang, in het hofje, verrijst een' waschhuis, eveneens voorzien van een fraaien topgevel; ook boven de binnenzijde van de poort is een mooi geveltje opgetrokken. Op beide zijn gedichten aangebracht. Als een merkwaardigheid van dit hofje kan nog vermeld worden, dat Heringa State, het fraaie, in 1906—1908 geheel geres taureerde en gedeeltelijk herbouwde slot, door Dr Henri- cus Popta aan het gasthuis vermaakt is. Tot de Zuidelijke provincies van ons land reken ik ook Zeeland, waarover ik kort kan zijn. Het weinige, dat in Middelburg, na de verwoesting van Mei 1940, nog over is, is met een enkel woord te vermelden. Het betreft het Arm- hofje op den Molenberg, dat in 1682 gesticht werd door de erven van Jacomina de Weert, weduwe van Johan van Reygersberch. Het tegenwoordige gebouw, dat in een ge sloten hofjesvorm 9 woningen bevat, zal wel van later tijd dateeren; veel opmerkelijks is er niet aan te zien. In Vlissingen zijn het het Oude Gasthuis Hofje en het Cornelia Quacks Hofje, die onze aandacht vragen. Het eer ste, gelegen aan de Koestraat, is in 1727 gesticht, niet lang daarna èn in 1816 vergroot. Het interieur wordt gevormd door een pleintje, rondom met huisjes bezet, waarvan één met gekoppeld deur- en raamkozijn. In één der huisjes is een steen aangebracht, die de eerste uitbreiding van 1737 in herinnering brengt. Het Cornelia Quacks Hofje, dat sinds 1786 Zeemanserve heet, bezit nog een baksteenen poortje, waarin de wapens van Zeeland en Vlissingen zijn aangebracht, alsmede het 98 -X- *-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 124