aan het geheel een ietwat saaien aanblik geeft. Architecto nisch is het niet van groot belang. Anders is dit het geval met het Boshuizer Gasthuis aan het Groote Kerkhof, dat gesticht werd door jonkvrouwe Anna van Eijsinga, die gehuwd was met Philips van Boshuizen, grietman van Het Bildt. In 1652, het jaar van het over lijden van dezen haar tweeden echtgenoot, liet zij 19 huis jes alsmede een voogdenkamer bouwen rondom een bleek veld. Het hofje heeft een overdekten ingang, waarboven een in zandsteen uitgehouwen engelenkopje en een steen met de inscriptie AVE (Anna van Eysinga) en A° MDCLII. De binnenplaats heeft een weinig voorkomenden, langgerekten vorm; de huizen er om heen zijn grijs ge pleisterd. Het geheel wordt afgesloten van het Groote Kerk hof door een muur, waarin boven de poort het volgende vers is aangebracht: „Hetgeen hier staet, uyt nijt ojt haet doch niet beschout Tot armoedts hulp en weduws troost is het geboudt". Tenslotte vestig ik nog de aandacht op het fraaie poortje van het Popta Hofje aan de Nieuwestad Z.Z., dat, geklemd tusschen moderne winkelhuizen, niet zeer in het oog valt. Het dateert van 1696 evenals het thans gesloopte hofje; in 1915 is het poortje gerestaureerd. De ingang is geflankeerd door bergsteenen pilasters, welke met vruchtenfestoenen zijn behangen. Ook de bekroning met gebeeldhouwde krul len is opmerkelijk ën bevindt zich in goed geconserveerden staat. Van meer belang is het gelijknamige Popta Gasthuis te Marssum (afb. 29), evenals de Popta Kamers te Leeuwarden gesticht door Dr Henricus Popta, een godsdienstig lid van de Doopsgezinde Gemeente, die in 1635 het levenslicht had aanschouwd. Hij was in 1688 door aankoop eigenaar ge worden van Heringa State te Marssum, waar hij zijn laatste jaren doorbracht en in 1712 overleed. Nog bij zijn leven had hij bepaald, dat een tehuis voor nooddruftige vrouwen moest worden opgericht op de plaats, „welcke in sijn jonge jeugd 't voorwerp van sijne kinderlijcke uytspanningen en 97 Nederlandsche Hofjes 7

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 123