dergebracht, waarom zij hier gevoegelijk zonder vermel ding kunnen worden voorbij gegaan. Al zijn er hier en daar nog wel gedenksteenen van ouden datum ingemetseld, zoo als in het Armhuiszitten- of Lamme Huiningen Gasthuis in de A. Kerkstraat, dat door de vereeniging van enkele hofjes met een in 1437 opgerichte broederschap tot onder steuning van huiszittende armen is ontstaan. Van oorsprong is dit geen hofje, doch het is als zoodanig later ingericht, evenals het Nieuwe Aduarder Gasthuis, dat gebouwd is op de plaats van het voormalig refugium der abdij van Aduard, en dat zich in zijn tegenwoordigen staat vertoont als een goed geconserveerd gebouw uit het jaar 1775, met inwen dig enkele Lodewijk XVI versieringen. In Leeuwarden heeten de hofjes, evenals in Groningen, gasthuizen. De meeste der thans nog bestaande zijn ver nieuwd; dit is bijv. het geval met het St. Anthony Gasthuis, een stichting van buitengemeen grooten omvang, die vroe ger ook een hofje rijk was, dat thans echter is afgebroken, terwijl de bewoners in gestichtsverband zijn ondergebracht. Op de Tweebaksmarkt staat het Ritske Boelema Gasthuis. De steen met inscriptie boven den ingang geeft in het kort de geschiedenis weer, doch vereischt wel eenige nadere toe lichting. Ritske Boelema dan, die in 1547 overleed, had nog gedurende zijn leven een aantal woningen voor be hoeftige oude vrouwen laten bouwen in de Speelmanstraat. In zijn testament had hij bepaald, dat deze huizen in be heer zouden komen bij het Zoete Name Jezus Gilde, een uit het midden der 16de eeuw dateerende geestelijke broe derschap in Leeuwarden. Bij octrooi van 12 December 1548 bekrachtigde Karei V deze beschikking. Toen met de Her vorming het gilde werd opgeheven zette de stichting zelf standig zijn bestaan voort. Tot tweemaal toe verhuisde zij naar een nieuw gebouw, nl. in 1632 en laatstelijk in 1849, toen het tegenwoordige hofje tot stand kwam op de plaats van het voormalig Landshuis. Het is ruim gebouwd en ziet er goed verzorgd uit; jammer, dat de kleur van de steen 96

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 122