binnenplaatsen, maar om de tweede staan uitsluitend nieu we huisjes. Het fraaiste van dit in andere opzichten even eens aantrekkelijk geheel is de poort, die van 1644 dateert en waarop staat gegraveerd, dat het gasthuis in 1695 en 1696 verbouwd is (afb. 30)de oorzaak hiertoe was de verbreeding der stadswallen, die gedeeltelijk door het oor spronkelijk complex kwamen te liggen. De poort vertoont twee beelden, voorstellende een ouden man en een oude vrouw met als onderschrift deze regels: „Bespodt niet een out wijf ofte man Niemant wyet waer 't hem toe comen can' en voorts nog: Van ouderdom en doot is Godt allein bevrijt Alle andere dingen voranderen met daer tijt". In de Oude Kijk in 't Jatstraat-(46) staat een oud hofje, niet groot van omvang, dat blijkens een opschrift boven den ingang in 1479 gesticht werd door „Syerd d' Mepsche, wed. van Olto ter flansouwe". Het staat bekend als het St. Annen- of Mepschen Gasthuis, omdat genoemde Syerd het hofje stichtte ter eere van de Heilige Anna en de Hei lige Elisabeth en „omme salicheit van de ziell" van haar overleden man, eertijds burgemeester van Groningen, en van haar ouders. Opmerkelijk is het, dat in de stichtings- acte niet vermeld wordt, dat Syerd een dochter was uit het geslacht De Mepsche, waaraan het hofje zijn naam ont leent. En de Heilige Elisabeth is in den naam niet meer terug te vinden. In 1786 is het Hofje vernieuwd en heeft toen zijn tegenwoordig uiterlijk gekregen; er is nog een heel klein tuintje achter het gebouw, waarin een poortje met Lodewijk XIV boogvulling. Het gebouw, dat sterk af wijkt van den traditioneelen hofjesvorm, kan 8 personen herbergen. Een zelfden voor een hofje ongewonen vorm heeft het zoo genaamde Zeyls Gasthuis in de Visscherstraat (50). Van de straatzijde stelt dit hofje zich voor als een woonhuis van fraaien vorm, met een ingezwenkten halsgevel, krullen 94

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 120