heidszin prijzen van ons voorgeslacht, dat deze stichtingen in het leven riep. Er zijn verschillende bouwwijzen van hofjes te onderschei den. De meest voorkomende en ook het meest het karakter van een hofje weergevende, is die, waarbij de huisjes om een binnenplaats of tuintje zijn gebouwd en waarbij een poort of poortje toegang geeft tot het geheeleen navolging dus van de oude begijnhoven. Bij de andere wijze zijn de huisjes aan de openbare straat gebouwd en heeft ieder huisje afzonderlijk verbinding met de buitenwereld. Vaak zijn deze laatste soort van hofjes in het bezit van een achter de huisjes gelegen gemeenschappelijken tuin, waardoor het geheel dan toch aan de achterzijde het karakter van een afgesloten hofje krijgt. Als voorbeelden zouden te noemen zijn het Hofje van Pallaes te Utrecht of het Hofje van Gratie te Delft. Maar vaak blijft het bij de laatste categorie bij een rijtje huisjes van meer of minder architectonische waarde, en aan dergelijke soms zeer eenvoudige huisjes is het dikwijls niet te zien, dat zij deel uitmaken van een stich ting, waarvan het tot stand komen vele eeuwen terug moet worden gezocht. Men loopt licht deze huisjes voorbij, vooral wanneer niet een gedenksteen de aanwezigheid van zulk een hofje verraadt. In dit verband moet er de aandacht op gevestigd worden, dat er nog een ander soort hofjes bestaat, welke gevormd worden door woningcomplexen aan de openbare straat, of meestal daarvan door een nauwen toegang gescheiden. Wij hebben hier het oog op de in den volksmond als hofjes of hoven betitelde huisjes, die door particulieren of bouw- vereenigingen zijn gebouwd met het oogmerk, om ze te verhuren en die niet een of ander liefdadig doel beoogen, maar louter als vermogensobject zijn te beschouwen. Een geestig schrijver heeft het onderscheid tusschen de van ouds gestichte hofjes en deze woningcomplexen als volgt uitge drukt: „Hofjes zijn instellingen van weldadigheid; hoven uitvindingen van krenterigheid. In een hof worden zooveel 13

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 11