één binnenplaats aangetroffen; de eerste is opgeluisterd met een tamelijk nieuwe pomp (afb. 32)de tweede bin nenplaats, waar de 18de eeuwsche gevels hier en daar met klimop zijn begroeid, heeft een schilderachtig aanzien (afb. 31). Boven den ronden doorgang van de eerste naar de tweede plaats staat „A° 1668 is deses convents hof ende blieckvelt gemaekt. A° 1669 is deese boog alhier gemaekt". Zeer fraai is het poortgebouw, dat toegang geeft tot dit gasthuis en dat van het jaar 1640 dateert; een opschrift boven den ingang herinnert tevens aan de vernieuwing van het gasthuis, welke in hetzelfde jaar plaats vond. Het gebeeldhouwde zandsteenen opzetstuk boven de poort is van lateren tijd, nl. van 1743. De kapel, welke evenals bij het Heilige Geestgasthuis, het complex aan de Noord zijde begrenst, doet als kerkgebouw dienst. De gevel dezer kerk is in 1725 en in 1834, blijkens een inscriptie in het front, vernieuwd. In de eetzaal de bewoners eten ook hier gemeenschappelijk hangen eenige schilderijen, waaronder een stilleven van Jaspar Becker (1629). Ook is er nog een regentenkamer, „voogdenkamer" in het Gro- ningsch geheeten, alwaar zekere predikant Roskes in 1837 het volgende gedicht rijmde, dat in een schoorsteenstuk is aangebracht: „Voor grijzen is hier brood en levenslange woning als meer dan vijftig maal hun wordingsdag verjaart. Zoo schenkt de liefde aan deugd en burgertrouw belooning en is dit Christelijk huis den naam van Gasthuis waard". Uit welk vers we tevens de regels van toelating komen te weten. In omvang komt het St. Anthony Gasthuis aan de Rade- markt de beide voorgaande het meest nabijook dit com plex, dat tegenwoordig als hofje in gebruik is, bezit twee 93

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 119