één zaal den maaltijd nuttigen, maar aangezien ze alle in afzonderlijke huisjes wonen, is het karakter van hofje toch overwegend en ik heb gemeend ook deze stichtingen hier een plaats te mogen geven. In ouderdom en omvang gaat het Heilige Geestgasthuis, gelegen in de Pelsterstraat, hierom ook wel Pelster gasthuis geheeten, voorop. Het is inderdaad van zeer hoogen ouder dom; het juiste jaar der stichting staat niet vast, maar wel weten wij, dat het kerkhof naast de bijbehoorende kapel in het jaar 1267, op last van Paus Clemens IV, door den bisschop van Utrecht gewijd werd. Ondanks tegenslagen is dit hofje, als ik het zoo mag noe men, tot een der grootste van ons land uitgegroeidhet bezit niet minder dan drie binnenplaatsen, die van elkander ge scheiden zijn door aardige poortjes of gangetjes, ja zelfs is er tegenwoordig nog een vierde binnenplaats, die rondom met moderne huisjes is volgebouwd. De voorgevel aan de Pelsterstraat is in de tweede helft der vorige eeuw geheel vernieuwd en biedt niets aantrekkelijks; de achteruitgang aan de Nieuwstad vertoont een aardig Toscaansch pilaster poortje, dat in 1636 gebouwd of hersteld is en in 1724 is vernieuwd. Ook op de binnenplaatsen treffen we ver schillende bekoorlijke poortjes aan, alsmede steenen met jaartallen en opschriften; kortom, het geheele complex is zeer aanlokkelijk en het ronddolen wel de moeite waard. De kapel, welke loodrecht op de richting van de straat staat en het gasthuis aan de Noordzijde begrenst, is in het jaar 1600 voor den Hervormden eeredienst ingericht; zij is, blijkens een inscriptie, in 1773 en 1774 vergroot en gewij zigd en het orgel vernieuwd en is thans in gebruik bij de Vrijzinnig Hervormden. In de regentenkamer is nog een Lodewijk XV schoorsteen te bewonderen met een naamlijst der regenten of „voogden" sedert 1381. Het gasthuis biedt voor niet minder dan circa 80 personen, zoowel mannen als vrouwen, onderdak. Eenige overeenkomst met dit gasthuis vertoont het Geer- truids- en Peper gasthuis in de Peperstraat, maar het is architectonisch belangrijker. Ook hier wordt meer dan 92

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 114