bespreking verdienen. Het Bornhof in Zutphen is geen hofje in den waren zin van het woord. Het Meyershof te Deventer is sinds 1852 een Oude Vrouwenhuis; het is nog in het bezit van een poortje met opschrift, een huismerk en het jaartal 1661. Voorts noem ik nog het De Weerds Gesticht, dat in 1882 werd voltooid en architectonisch niets bijzonders biedt. Het hofje is daarom de vermelding waard, omdat het de eenige inrichting hier te lande is, die zich speciaal met ouden van dagen uit de binnenscheepvaart inlaat. Het is gesticht door twee ongehuwde dames De Weerd, dochters van een scheepskapitein, die haar nalaten schap bestemd hadden voor oude binnenvaart-schippers en subsidiair andere personen, bij de binnenvaart be trokken. In Zwolle zijn de in 1468 gestichte Vilsteren Huizen in 1933 in een nieuw gebouw ondergebracht. Voorts vallen nog te vermelden de Emmanuelshuizen, die in 1636 ge sticht werden door Anna van Haerst, weduwe van Emma- nuel van Twenhuizen, en die bestemd zijn voor oude Roomsch-Katholieke vrouwen. In de 19de eeuw zijn deze huizen geheel verbouwd. Inwendig bevatten zij eenige schil derijen in de regentenkamer, waaronder een, dat Thomas van Kempen op den Agnietenberg voorstelt, met de stad Zwolle op den achtergrond. Voorts is er nog wat oud meu bilair, een huisaltaar, een houten beeld uit het midden der 15de eeuw, voorstellende de H. Barbara, te vinden, als mede eenige verluchte handschriften en wiegedrukken. Het niet ver van Zwolle gelegen Zuiderzee-stadje Elburg mag ik niet voorbijgaan, zonder melding te maken van een paar hofjes aldaar. Het Weduwenhof is een weinig in het oog vallend complex, waarvan op te merken valt, dat in den muur, die het van de Breestraat afsluit, een baksteenen poortje is aangebracht met een fronton, waarin het jaartal 1650. Het hofje is echter van ouderen datum; in het jaar 1549 toch stichtte heer Henrick Albert Boltzoon op het kerkhof te Elburg 2 huisjes, die hij met nog 3 andere be stemde tot 5 woningen voor arme oude vrouwen. De stich ting is later uitgebreid en staat onder beheer van twee 90

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 112