tectonisch opzicht weinig belangrijke hofjes is het Brun- tenhofje aan het Lepelenburg. Dit is een hofje voor brave ouden van dagen van den Roomsch-Katholieken gods dienst; het werd op 30 April 1621 door Frederik Brunt gesticht. Het bestaat uit 15 huisjes, die echter slechts één kamer bevatten; het ook al niet bijster groote hoofd- of middengebouw wordt verhuurd; een fraai gebeeldhouwd poortje verleent er toegang toe. Dit poortje bestaat uit twee halfronde pilasters, die een fries dragen met een fronton, waarboven een wapenschild in een médaillon, dat door engelenfiguren gedragen wordt. Andere toepasselijke em blemen worden eveneens door engelenfiguren ondersteund. Bovenin staat het jaartal 1621 (afb. 26). Hoe verder we van Holland verwijderd raken, hoe geringer het aantal hofjes wordt in de groote steden, terwijl de kleine steden en het platteland geen noemenswaardigen oogst opleveren. In Gelderland is het vooral Arnhem, dat nog een aantal stichtingen bezit, maar uiterlijk hebben deze al heel weinig met de Hollandsche hofjes gemeen. Ze hee- ten daar Weduwenhuizen, en als zoodanig noem ik het Van Dorthmonds Weduwenhuis in de Beekstraat, waar uitslui tend weduwen uit het St. Josefs- of timmermansgilde moch ten worden opgenomen. Verder het Bentincks Weduwen- huis in dezelfde straat en het thans afgebroken Nassau's Weduwenhuis in de Kerkstraat, gesticht door Anna Mar- garetha van Manderscheid, weduwe van Ludwig Gunther van Nassau. In tegenstelling met deze uit gewone huizen bestaande stichtingen heeft de Naell Tinnegieter Stichting in de Broerenstraat nog eenigszins het karakter van een besloten hofje. Het staat bekend als het Weduwenhuis over den Broeren, omdat het in 1562 tegenover het Min derbroederklooster werd gebouwd. Het binnenplaatsje zou vroolijker zijn, indien het wat breeder was, de pleisterlaag van de muren was verwijderd en het pleintje met bloemen en planten was getooid. Ook de IJselsteden hebben geen hofjes, die een uitvoerige 89 *- -X- -X-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 111