In denzelfden Zuidwesthoek van Utrecht moet ik ook nog noemen de Van Gronsveltkameren, welke hun naam en ontstaan te danken hebben aan meester Jan van Gronsvelt, advocaat bij het Hof van Utrecht. Zij stonden oorspron kelijk in de Agnietenstraat bij den stadswal, waar zij in 1652 gebouwd waren. Toen ruim 100 jaren later de Fun datie van Renswoude in de Agnietenstraat gebouwd werd, moesten de Gronsveltkameren gesloopt worden, maar zij werden herbouwd op een erf tegenover den Westelijken hoofdingang van de Nicolaaskerk. De plaats dezer zes huisjes is vrij zonderling gekozen. Ze belemmeren in hooge mate het gezicht op den ingang en de torens van de Claaskerk; bovendien staan ze op een zeer tochtige plek, hetgeen niet bevorderlijk geacht kan worden voor de gezondheid der bejaarde bewoonsters. Toch is een dergelijke bouwerij in Utrecht niet ongemeen; iets dergelijks treffen we aan bij een aantal huisjes, be- hoorend aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente, waarvan er vijf tegen de Westzijde van de Jacobikerk staan geleund. Het zijn, evenals de Gronsveltkameren, eenvou dige huisjes; ze stonden vroeger tamelijk verscholen, gelijk dergelijke kleine huisjes betaamt, maar ze zijn nu, door de saneering van het stadsdeel rond de Jacobikerk, op het eerste plan aan een groot plein komen te staan, waar ze zich wat onwennig voelen. Van deze huisjes zelve is verder niet veel te vertellen. Aan den Wittevrouwensingel worden nog 11 vrijwoningen aangetroffen, bekend onder den naam van Breyerskameren, niet te verwarren met de Beyerskameren in de Lange Nieuw- straat. Mr. Johan Breyer, oud-burgemeester van Utrecht, die in 1749 overleed, stichtte dit aardige stille hofje. In een der huisjes is een fundatiesteen in Lodewijk XV stijl ingemetseld, welke van dit heuglijk feit melding maakt (afb. 28). Het hofje raakt tegenwoordig meer en meer door moderne huizen ingesloten en is vooral door het hoo ge schouwburggebouw aan de overzijde van het water wat in de verdrukking geraakt. Een zeer verblijdende uitzondering op de laatste in archi- 88

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 110