men, die daarvoor zijn uitgegeven. In zijn „Amsterdamsche Buitensingel", uitgegeven in het jaar 1738, schrijft Daniël Willink hierover het volgende: „Daar men aan de nooddruftige Ledemaaten van de Nederl. Gereform. Gemeente alleen omtrent drie en een halve tonne gouds jaarlijks uitdeelt, wat moet er dan een groote schat ten behoeve der noodlijdenden in 't algemeen worden ge- zamelt en uitgekeert. Inzonderheid als men nadenkt wat ook de andere gezindten aan hunne behoeftigen doen en t' geen er tot onderhoud van hare en der Stads Godshuizen al wordt ten koste gelegd, behalven alles wat daarenboven nog voor Buitenkerken, Gemeenten en Gevangenen verzamelt wordt. Een milddadigheid waarover de waereld, als men de juiste somme daarvan opgemaakt zag, ten uitersten zoude verbaast staan, te meer wijl dit alles zo vrijwillig als onge voelig en hartelijk geschiedt". Sinds Daniël Willink deze regels neerschreef is het met de offervaardigheid in Nederland bergop gegaan. Men hoeft de laatst verschenen Armenzorgstatistiek over het jaar 1939, de officiëele uitgave van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, maar op te slaan, om te lezen, dat de Overheid en 8305 instellingen van weldadigheid, waaronder ook de hof jes gerekend worden, in het jaar 1939 de niet geringe som van ruim 136 millioen guldens voor maatschappelijk hulp betoon hebben uitgegeven. Van deze 136 millioen komen 18.4 millioen guldens ten bate van de verzorging in ge stichten en hofjes; ziekenhuizen en krankzinnigengestich ten hieronder niet gerekend. Hierbij staat voorts nog aan- geteekend, dat de hofjes, hoewel niet altijd uitsluitend be stemd voor huisvesting van oude lieden, in vele gevallen tegemoetkomen aan de behoefte aan huisvesting van be jaarde personen, die zich nog wel zelfstandig kunnen red den, indien zij ontlast zijn van de zorg voor huishuur en dergelijke. En wanneer we nu zien, dat naast de zorg voor oude lieden in het bijzonder, vele van de hofjes bovendien een plaats innemen in het cultuurbezit van onze oude steden, ja dan mogen wij toch wel zonder eenig bedenken den weldadig- 12

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 10