87 27). Boven den ingang is het volgende versje te lezen: „Maria van Palleas door liefde Goodts gedreven Heeft, doen sij weduw 'was van d' Heere Schroyesteyn, Dees Cameren gesticht, eenich onderhout gegeven, Niet achtend swerels gonst maer Plaets in shemels Pleyn" De wapens van Pallaes en Schroyenstein bekronen dit versje en ook boven elk der deuren zijn deze wapens aangebracht. Het hoofdgebouw, dat vroeger als regentenkamer dienst deed, bevatte eertijds een schoorsteenmantel met een schil derstuk van H. Bloemaert, voorstellende de stichteres, om ringd door haar kinderen, brood uitdeelend aan de armen dit schilderij bevindt zich tegenwoordig in het Museum. Het hofje maakt een zeer verzorgden indruk en vooral het poortje van het hoofdgebouw van zandsteen met ramen, voorzien van smeedijzeren traliewerk, is de moeite waard om te bezichtigen. Rondom den hoek van de Agnietenstraat, in de Lange Nieuwstraat, treffen we een rijtje huisjes aan gelijk aan dat van de stichting van Pallaes, maar kennelijk van hoo- geren ouderdom. Het zijn de Beyerskameren, welke hun naam danken aan Adriaen Beyer, die met zijn vrouw Alijt Jans dochter de Bruin bij testamentaire beschikking van 2 October 1594 gelden beschikbaar stelde voor het bouwen van een aantal huisjes, bestaande uit twee vertrekken, be stemd voor oude lieden van den Protestantschen of Roomsch-Katholieken Godsdienst. Op geregelde tijden zou den de oudjes uitkeeringen of preuven krijgen in den vorm van tarwe, kaas en turf. Blijkens het jaartal in den gevel van het fraaie poortje in het middelste der huisjes is de stichting in 1597 tot stand gekomen, in welk jaar het lief dadig echtpaar dus reeds moet zijn overleden. Het hofje heeft ongetwijfeld een schilderachtig aanzien met zijn groene luiken, beige geverfde huisjes en met leliën ver sierde zwarte muurankers; als er op een stillen zonnigen najaarsmiddag de oude vrouwtjes voor hun huisjes zitten, kan men zich in een of ander straatje te Kortrijk bij de kantklossers wanen.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 109